top of page

Czym Jest Astrologia Ewolucyjna?

Astrologia Ewolucyjna to nowoczesna odmiana astrologii, która zgłębia tematy rozwoju procesu ewolucyjnego duszy. Metody interpretacji horoskopu stosowane w Astrologii Ewolucyjnej są w stanie wskazać, w którym momencie ewolucji znajdujemy się, a także, w jaki sposób możemy wzbogacić i zrozumieć proces, przez który przechodzimy. Astrologia Ewolucyjna łączy w sobie techniki stosowane w astrologii zachodniej, jak i wschodniej.

Astrologia Ewolucyjna traktuje horoskop z perspektywy holistycznej. Moment urodzenia danej osoby, a tym samym planetarne odzwierciedlenie tego momentu w postaci kosmogramu to powód, dla jakiego zgodziła się przyjść na świat.

Dzięki wiedzy, jaką daje nam AE, jesteśmy w stanie zrozumieć lekcję, której stara się nas nauczyć życie, a także zauważyć gdzie sami stawiamy sobie limity, które mogą ograniczać nasze życie. W AE, jednymi z najważniejszych faktorów są Pluton i Węzły Księżycowe. Pluton symbolicznie uznany jest za dynamikę duszy i jej pragnienie, natomiast Węzły Księżycowe dajną nam możliwość śledzić jak odbywa się progresja ewolucji danej osoby.

Ewolucja? A co to takiego?

Pojęcie „ewolucji” w kontekście Astrologii Ewolucyjnej równoznaczne jest z procesem doświadczania tego, co nowe i nieznane. Świadomość człowieka osadzona jest w momencie teraźniejszym, jednak na to, jak doświadczamy obecnego momentu, wpływa przeszłość, jaką mamy za sobą. Przeszłe doświadczenia związane są również z tym, jak wygląda subiektywne spojrzenie na świat danej osoby. W dużej mierze przeszłość i to, jakie nastawienie posiadamy względem przeszłości, determinuje również decyzje, jakie podejmujemy z myślą o przyszłości.

Z powodów naturalnych, człowiek posiada tendencję do tego, aby tkwić w tym, co jest wygodne i bezpieczne — tworzy to naszą strefę komfortu. Komfort nie jest jednak zawsze równoznaczny ze wzrostem i rozwojem, ponieważ tendencyjnie dokonujemy wyborów, które leżą w ramach strefy komfortu. Komfort jest również związany z poczuciem bezpieczeństwa emocjonalnego, jakie daje nam rzeczywistość, którą dobrze już znamy.

Koncepcja tego, jak siebie widzimy, a tym samym odnosimy się do rzeczywistości wokół nas, prawie w całości oparta jest na przeszłych doświadczeniach. Mimo że nie widzimy przeszłości i na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że to, co było kiedyś już na nas nie wpływa, jesteśmy związani z przeszłością emocjonalnie. To nasze przeszłe doświadczenia emocjonalne kształtują teraźniejszą strefę komfortu. Nasz podświadomy komfort emocjonalny w horoskopie oznacza Pluton, który włada archetypem Skorpiona (Znak Wodny, żeński, stały), czyli tego, jak przywiązujemy się do tego, co symbolizuje dla nas „wzrost".

Change-Butterfly.jpg

Paradygmat Astrologii Ewolucyjnej

Głównym pytaniem jakie zadaje Astrologia Ewolucyjna jest - "Dlaczego?". "Dlaczego jestem, jaki jestem? Dlaczego moje życie wygląda w taki, a nie inny sposób?".  W momencie gdy człowiek zacznie zadawać sobie podobne pytania zaczyna się jego wędrówka do wnętrza siebie samego.  Pytania te mogą pojawić się w momencie, gdy z własnej inicjatywy chcemy odszukać i zrozumieć, co kieruje naszymi poczynaniami i decyzjami.

Powyższy obrazek przedstawia proces metamorfozy. Organizmy takie jak motyle, żaby lub ważki przechodzą przez widoczne stadia rozwoju i wzrostu. Proces jaki rządzi wzrostem tych organizmów nazwany jest metamorfozą - oznacza to kompletną wizualną zmianę tego czym jest dany organizm.

 

Mimo że w pierwszym stadium, motyl wygląda jak brzydka gąsienica, już od początku nosi on w sobie potencjał bycia pieknym i kolorowym motylem. Już w początkowych stadiach rozwoju nosi on w sobie "ziarenko" z którego wyrośnie w pełni rozwinięty piękny motyl, który cieszy swoim wyglądem. Metamorfoza oznacza również pozbycie się starej materii, która już dłużej nie pełni swojej funkcji. Wzrost następuje dzięki przysłowiowemu "zrzuceniu starej skóry", która stanowi jedynie balast na drodze rozwoju.

Istnieje jednak pewien aspekt procesu metamorfozy który nie jest pokazany na powyższej ilustracji. Nie widzimy akcji, która rozgrywa się pomiędzy stadiami rozwoju motyla, która jest niezbędna w procesie rozwoju. Nie widzimy trudu i wysiłku jaki jest wkładany przez owe organizmy w  celu wzrostu. 

2000px-Pluto's_astrological_symbol.svg.p

Metamorfoza odzwierciedlona w archetypie Skorpiona.

Głównym pytaniem, jakie zadaje Astrologia Ewolucyjna jest - „Dlaczego?". „Dlaczego jestem, jaki jestem? Dlaczego moje życie wygląda w taki, a nie inny sposób?". W momencie, gdy człowiek zacznie zadawać sobie podobne pytania, zaczyna się jego wędrówka do wnętrza siebie samego. Pytania te mogą pojawić się w momencie, gdy z własnej inicjatywy chcemy odszukać i zrozumieć, co kieruje naszymi poczynaniami i decyzjami.

Powyższy obrazek przedstawia proces metamorfozy. Organizmy takie jak motyle, żaby lub ważki przechodzą przez widoczne stadia rozwoju i wzrostu. Proces, jaki rządzi wzrostem tych organizmów nazwany jest metamorfozą - oznacza on zmianę formy danego organizmu. Mimo zmiany formy, jest on zbudowany z tej samej substancji.

Pomimo tego, że w pierwszym stadium, motyl wygląda jak brzydka i niepozorna gąsienica, już od początku nosi on w sobie potencjał bycia pięknym i kolorowym motylem. Już w początkowych stadiach rozwoju nosi on w sobie „ziarenko” z którego wyrośnie w pełni rozwinięty piękny motyl, który cieszy swoim wyglądem. Metamorfoza oznacza również pozbycie się starej materii, która już dłużej nie pełni swojej funkcji. Wzrost następuje dzięki przysłowiowemu „zrzuceniu starej skóry”, która stanowi jedynie balast na drodze rozwoju.

Istnieje jednak pewien aspekt procesu metamorfozy, który nie jest pokazany na powyższej ilustracji. Nie widzimy akcji, która rozgrywa się pomiędzy stadiami rozwoju motyla, która jest niezbędna w procesie rozwoju. Nie widzimy trudu i wysiłku, jaki jest wkładany przez owe organizmy w celu wzrostu. Aby mógł odbyć się jakikolwiek wzrost, przede wszystkim musi istnieć chęć wzrostu.

Archetyp Skorpiona, na którym oparta jest Astrologia Ewolucyjna, odpowiedzialny jest za dynamikę duchową danej osoby. To właśnie Pluton, Skorpion i astrologiczny Dom VIII, może ukazać nam jakie elementy życia staramy się zmienić i jak będzie przebiegać proces ewolucji, czyli inaczej mówiąc metamorfozy. Ów archetyp podkreśla również jak wygląda nasza strefa komfortu, która równoznaczna jest z podświadomym bezpieczeństwem emocjonalnym.

Obserwując jak odgrywa się ta dynamika w życiu danej osoby, możemy zrozumieć jakie powtarzające się działania, nawyki i zachowania utrudniają nam wzrost i rozwój.

bottom of page