top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Grudzień 2023. Prognoza astrologiczna. Część 2/2 (16.12.23-31.12.23).
Ostatnie dwa tygodnie grudnia, roku 2023 zapowiadają się dosyć dynamicznie.


Zupełnie niedawno, 14 grudnia, Merkury, planeta władająca przepływem myśli, wkroczyła w retrogradację. Podczas takich okresów Merkurego, często wydarzają się opóźnienia i komplikacje co do wcześniejszych planów. Owa retrogradacja odbywa się w Znakach Koziorożca/Strzelca, które mają sporo do czynienia w aspekcie partycypacji człowieka w społeczeństwie.


Ewolucyjny powodem, dla którego Merkury cyklicznie wkracza w ruch retrogradacji, jest „odcedzenie” zbędnych myśli i przemyślenie swojego życia na nowo, tak aby miało ono głębszy sens.


21 grudnia czeka nas opozycja Wenus w Znaku Skorpiona, wraz z Uranem w Znaku Byka, który jest obecnie w retrogradacji. Aspekt ten wskazuje na stawienie czoła swoim ograniczeniom, względem tego, komu ufamy i z kim zawieramy bliższe, głębsze relacje.


Od 2018 roku, Uran w Znaku Byka mobilizuje w nas nasz system wartości, talentów, ale również umiejętności – Uran stara się wydobyć z nas to co zapewni nam satysfakcję i komfort jaki reprezentuje Archetyp Byka. Uraniczna indywiduacja, polega na odnalezieniu talentów i właściwości unikalnych tylko dla nas samych. Opozycja pełnej fazy Urana z Wenus w Znakach Byk/Skorpion symbolizuje moment, w którym to możemy silniej czuć potrzebę „połączenia” swoich talentów z innymi, tak aby ustanowić wartość dodaną. Oś Znaków Byk/Skorpion dotyczy łączenia swoich własnych talentów i zasobów/wartości z innymi, po to, aby móc osiągnąć więcej. Nie bez powodu Archetyp Skorpiona symbolizuje proces metamorfozy lub też osmozy, a także relacji współzależnych. Opozycja należy do napiętych aspektów i nie zdziwiłbym się, gdybyśmy spotkali się z oporem od innych, który tak w sednie ukazuje nam miejsca, w których to my sami, jesteśmy zbytnio nieugięci i sztywni. Taka jest natura znaków stałych, w których ten aspekt wystąpi.


22 grudnia Słońce wkroczy w kardynalny Znak Koziorożca, rozpoczynając tym samym zimę. Przyroda na północnej półkuli Ziemi przygotowuje się do hibernacji i raczej skłania do pozostania w domowym zaciszu. Natura swoimi zmianami, a także ruch Słońca po Zodiaku, reprezentuje proces, jaki dzieje się w ludzkiej świadomości.


Podczas Sezonu Koziorożca jesteśmy bardziej skłonni do refleksji i zadumy nad swoim życiem, łącząc się w świątecznym gronie, reflektujemy się nad swoimi korzeniami i czasami, które ulepiły z nas ludzi takimi, jakimi jesteśmy dzisiaj. Jest to odzwierciedlone we właściwościach Archetypu Koziorożca, który pomimmo iż należy do żywiołu Ziemi, jest archetypem kardynalnym i dosyć aktywnym. Z tego też powodu Koziorożec włada zadumą, planowaniem i wyciąganiem wniosków – gdy nadchodzi Zima, zastanawiamy się co poprawić podczas kolejnego cyklu, tak aby móc zebrać jeszcze lepsze plony w następnym roku. Saturn i Koziorożec włada rolnictwem i ogrodnictwem, w którym to planowanie i zorganizowanie swoich aktywności jest kluczowe, aby osiągnąć długoterminowy cel.


23 grudnia, retrogradujący Merkury, wkroczy ponownie w Znak Strzelca. Naturalna progresja energii z Archetypu Strzelca, w Archetyp Koziorożca, dotyczy formowania swojej roli społecznej (Koziorożec), względem tego, co uważamy za prawdziwe i autentyczne dla nas samych (Strzelec). Na pewien czas, do połowy stycznia 2024 roku, Merkury, retrogradując w Znaku Strzelca poruszy w nas potrzebę refleksji filozoficznej praktycznie w każdym aspekcie życiowym, a zwłaszcza w sferze pracy i kariery zawodowej. Merkury (Rx) w Strzelcu dotyczy również zastanowienia się co jest prawdą, a co kłamstwem we własnym świecie, a także w świecie mediów. Każdy z osobna musi zastanowić się co jest jedynie propagandą, a co jest szczerą prawdą. Jest to z pewnością czas na okazanie się szczerością w stosunku do siebie i spojrzenie na siebie obiektywnym okiem. W momencie, gdy Merkury (Rx) wkroczy w Znak Strzelca, o wiele łatwiej będzie nabrać się na propagandę, fake news i jednostronną, subiektywną narrację.


27 grudnia jest dosyć ważnym dniem tego miesiąca, ponieważ tego dnia odbędzie się ostatnia Pełnia Księżyca w Znaku Raka, podczas gdy Pluton jest w Koziorożcu. W dodatku tego samego dnia Chiron rozpocznie wkraczanie w ruch prosty i pozostanie w nim aż do 27 lipca 2024 roku.

Astrologia Ewolucyjna i jej paradygmat używa punktu w kosmogramie, który nazywa się Punktem Polaryzacji Plutona (PPP). Jest to punkt ruchomy, który jest w idealnej opozycji do Plutona – do tej pory, od 2008 roku, PPP jest Archetyp Raka, ponieważ Pluton od 2008 roku tranzytuje przez Znak Koziorożca, a oba archetypy stanowią polaryzacyjną oś.


Tematyką generalną tranzytu Plutona w Koziorożcu, który oficjalnie kończymy w grudniu 2024 roku, jest zaobserwowanie tego, iż sens i poczucie bezpieczeństwa człowieka, nie może polegać na czynnikach zewnętrznych. Tego uczy nas PPP – Archetyp Raka, który uaktywnia się za każdym razem, gdy zbytnio polegamy na tym, czego tak w sednie nie jesteśmy w stanie zupełnie kontrolować – na świecie zewnętrznym.


Np. jeżeli zbytnio polegamy na swoim zawodzie, swojej etykiecie, swoim statusie społecznym, ewolucyjne siły Plutona mogły sprawić, iż za pomocą małego „kataklizmu” w świecie zawodowym, zostaniemy pozbawieni poczucia bezpieczeństwa.


Uaktywnia się wtedy Archetyp Raka, który sprawia, iż powracamy do swojego wnętrza, do identyfikowania siebie ze swoim wnętrzem, a nie z tym, co robimy „na zewnątrz”, w świecie. W przeciwieństwie do Archetypu Koziorożca, Rak uczy nas tego, iż prawdziwe bezpieczeństwo i spokój, jest możliwy do uzyskania jedynie poprzez znalezienie spokoju wewnętrznego.


Dzień 27 grudnia, dzień Pełni Księżyca w Znaku Raka, jest więc ostatnią Pełnią w Znaku Raka, podczas której Pluton nadal będzie w Znaku Koziorożca. Mamy więc możliwość finalnego podsumowania bardzo długiego tranzytu Plutona w Koziorożcu, ponieważ pełnia ta aktywuje PPP.

Musimy pamiętać, iż świat zewnętrzny jest trudny do kontrolowania i o wiele łatwiej jest kontrolować swoje emocje i myśli (Rak) i to w nich starać się znaleźć ukojenie i spokój.


W momencie gdy Pluton przebywać będzie w Znaku Wodnika, jego PPP będzie Archetyp Lwa.


Tego samego dnia, Chiron w Znaku Barana zacznie swój ruch prosty. Chiron, jako archetyp dotyczący uleczenia siebie i innych, wychodząc z retrogradacji, może dodać nam dodatkowego napędu i odwagi do działania niezależnego i do zaakceptowania swojej odmienności. Pełnia w Raku, może przybliżyć nas do sensu tego kim jesteśmy, natomiast Chiron wychodzący z podziemi Tartaru na powierzchnię, to świeża dawka optymizmu, a do tego odwagi, aby nie bać się tego, kim się jest.


Tym samym, Chiron zacznie szybciej zbliżać się do Północnego Węzła w Znaku Barana, z którym to spotka się w lutym 2024 roku. W pierwszym kwartale następnego roku, czeka nas intensywna tematyka leczenia siebie i kojenia swojej własnej, unikalnej natury.


Jeżeli komuś mało jest obecnie aktywnej energii Strzelca (Merkury (Rx) + Mars w Znaku Strzelca), to 29 grudnia, Wenus wkroczy w Znak Strzelca i pozostanie tam do 23 stycznia 2024. Przypominam, iż Wenus jest obecnie władczynią Południowego Węzła, a śledzenie jej ruchu i konwersacji z innymi planetami, może dać nam dodatkowe informacje na temat samej dynamiki Węzłów, zwłaszcza dynamiki przeszłości, która jest zawsze aktywna.


Wenus w Strzelcu pobudzi w nas potrzebę obcowania z ludźmi, którzy rozbudzają w nas chęć przygody, a także ekscytują nas w jakiś sposób. Gdy Wenus jest w Znaku Strzelca, poczucie wolności staje się niezwykle silne, w tym czasie szczególnie, ponieważ, do 5 stycznia 2024 roku, w Znaku Strzelca pozostanie również Mars – kolejna z planet personalnych. Z pewnością jest to więc sprzyjający czas na aktywności takie jak wypad ze znajomymi w zimowe góry lub nawet wyjazd za granicę.


Dnia, 31 grudnia Jowisz przebywający obecnie w Znaku Byka zakończy swoją retrogradację i zacznie ruch prosty. Kolejny, aktywny zwrot akcji, zwłaszcza teraz, gdy włada on planetami znajdującymi się w Znaku Strzelca.


Jowisz w ruchu prostym pobędzie aż do października 2024 roku, a na swojej drodze odwiedzi on Urana w Znaku Byka, a także zdąży wykonać ingress w Znak Bliźniąt. Takie działanie Jowisza wspomóc może optymistyczne patrzenie na rok 2024, jednakże sam dzień imprezy Sylwestrowej, gdy Jowisz stacjonuje, może wiązać się z dodatkowym napięciem.


Wyjście Jowisza z retrogradacji, czasami wiąże się z silniejszym poczuciem tego co chce się od swojego życia, a więc nie przesadzajmy z fajerwerkami 😉


Spokojnej reszty 2023 roku!

128 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page