top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Księżyc i jego Węzły. Trójdzielność czasu.„Tańcz, kiedy śpiewa księżyc i nie płacz z powodu kłopotów, które jeszcze nie nadeszły.”

(Patricia Briggs „Zew Księżyca”).


W astrologii Księżyc symbolizuje bardzo bliską i intymną sferę każdego z nas – sferę emocji, które tworzą sens tego kim jesteśmy. To emocje ustanawiają sens Ego człowieka, to również one podczas gdy są zmącone i stargane bronią sensu tego kim jesteśmy i z czym lub kim się identyfikujemy.


Księżyc i jego Węzły („Ketu” - Południowy Węzeł Księżyca” i „Rahu” - Północny Węzeł Księżyca) są najbliższym nam schematem obrazującym działanie konceptu Węzłów w astrologii.


Węzły Księżycowe, są zawsze w opozycji 180° między sobą i reprezentują bardzo ważne zjawisko związane z czasem i jego odczuwaniem.


Południowy Węzeł („Ketu”) tyczy się Ego (sensu bezpieczeństwa emocjonalnego), które jest nam niezwykle znajome ponieważ stanowi ostoję emocjonalną poprzednich doświadczeń duszy. To inaczej filtr/soczewka przez którą dusza patrzyła „wczoraj”.


Personalne położenie Księżyca w kosmogramie dotyczy natomiast obecnego życia, obecnego „filmu” jaki wyświetla się przed naszymi oczami „tu i teraz”. Z tego powodu, poznanie archetypu znaku w jakim jest Księżyc przydaje się aby, znaleźć sens bezpieczeństwa emocjonalnego, które po uzyskaniu, pozwala na przejrzystość „odczytywania” tego co przygotowało dla nas życie.


Północny Węzeł („Rahu”) jest natomiast przeciwwagą, środkiem ciężkości, który umożliwia odnalezienie balansu i harmonii w obecnym momencie.


Księżyc wraz z obydwoma Węzłami, ukazuje nam iluzję czasu i jego trójdzielności.


Czasami myślimy, że coś co wydarzyło się kilkanaście lat temu nie wpływa na nas dłużej, nie wywiera na nas żadnego efektu. Jest to nieco mylne, ponieważ wszystko, dosłownie wszystko co przeżyliśmy „na własnej skórze” buduje naszą sferę bezpieczeństwa emocjonalnego, sferę, którą każdego dnia nosimy ze sobą. Jest to również powodem dla którego w miarę wzrastania, człowiek bogaci się w wiedzę i mądrość o sobie samym i świecie.


Trójpodział mechanizmu Księżyca i jego Węzłów ukazuje nam jedną z prawd jakimi posługuje się rzeczywistość w której żyjemy:


Moment teraźniejszy jest chwilą i równoczesnym starciem się wpływów przeszłości, z wpływami potencjalnej przyszłości.


To jedynie od nas samych, od własnych decyzji, a także od naszej uważności zależy, jak zmieniać się będzie życie.


Księżyc, który jest bardzo kapryśny, ponieważ czasami jest gdzieś schowany, a czasami widać go w pełni swojej okazałości, w każdej minucie integruje w nas przeszłość i przyszłość.


To właśnie Księżyc i jego wizualna zmienność ukazuje nam potrzebę poszukiwania sensu bezpieczeństwa w sobie samym, a nie w wiecznie zmieniającym się świecie zewnętrznym.


Nie bez powodu Archetyp Raka, którym włada Księżyc, przeciwstawiony jest archetypowi Koziorożca i Saturna. Oś ta obrazuje, pozyskiwanie mądrości i wiedzy o własnej naturze, która wywołana jest introspekcją prowadzącą do zaakceptowania zmienności własnych emocji.


Z Bogiem!

261 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page