top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Listopad 2022. Prognoza astrologiczna. Część 2/2 (16.11-30.11).
16 listopada Wenus, obecna władczyni Północnego Węzła Księżycowego wkroczy w tropikalny Znak Strzelca i pozostanie tam do 10 grudnia. Wenus posiada podwójne władztwo, ponieważ włada zarówno Archetypem Byka, jak i Archetypem Wagi. Obecnie jednak, o wiele silniej skoncentrowani jesteśmy na pracy nad wewnętrzną stroną Wenus, czyli nad samowystarczalnością, pracą nad swoimi umiejętnościami i talentami, a także nad zaspokojeniem swoich potrzeb materialnych.


Strzelcowa Wenus jest ognistą i rozprzestrzeniającą się energią. Być może, odczujemy silniejszą potrzebę dzielenia się swoją indywidualną prawdą (Strzelec), a także silniejszą potrzebę doznań czegoś nowego, co pozwoli nam odkryć jeszcze głębsze zasoby, które posiadamy w sobie. Ognistej jakości Wenus, może również sprawić, iż silniej będziemy odczuwać asertywność, a czasami nawet izolację od innych, spowodowaną odmiennością światopoglądów. Wenus będzie powoli ustawiać się w opozycji do Marsa w Znaku Bliźniąt (Rx) (1 grudnia), co spowodować może skrajności, jeżeli chodzi o poczucie kroczenia własną prawdą, a Prawdą Uniwersalną. Wenus wraz z Marsem w zmiennych znakach Strzelca i Bliźniąt przypominają trochę okres ostatniego tranzytu Węzłów Księżycowych przez Znaki Bliźniąt i Strzelca, podczas którego rozwijała się fałszywa już obecnie narracja pandemii i programu antypandemicznego. Do 10 grudnia warto będzie również spróbować czegoś nowego i obudzić w sobie chęć eksperymentacji z życiem, z nowymi pomysłami na siebie. Krótki wypad w naturę, udanie się na odosobnienie lub sięgnięcie po nową literaturę sprzyja działaniu strzelcowej Wenus.


17 listopada w Znak Strzelca wkroczy również Merkury, planeta, która koncentruje naszą uwagę i odpowiada za powszechny przepływ informacji i myśli. Merkury w Strzelcu, nie znajduje się w najlepszej dla siebie archetypicznie pozycji, ponieważ jego domeną jest myśl i umysł, podczas gdy Strzelec ma do czynienia ze sprawami związanymi z intuicją i przeczuciami. Do 6 grudnia Merkury będzie więc wyciszał nasze przesiąknięte informacjami głowy, po to, abyśmy bardziej opierali się na intuicji. Tak naprawdę, to intuicja ma pierwszeństwo w kierowaniu losami człowieka, ponieważ siły intuicyjne zakorzenione są w Prawach Naturalnych, natomiast na umysł i myślenie logiczne/dedukcyjne ma często wpływ środowisko, w jakim człowiek żyje.


„Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie. Są to dla mnie dowody, że jest Bóg nade mną i Bóg we mnie.”

Immanuel Kant


19 listopada odbędzie się druga kwadratura Marsa w Znaku Bliźniąt (Rx) wraz z Neptunem w Znaku Ryb. Są to kluczowe momenty obecnego czasu tranzytu Marsa, gdyż podczas jego długiego pobytu w Znaku Bliźniąt wykonuje on trzy kwadratury z Neptunem. Retrogradacja Marsa powoduje, iż impuls akcji i działania, jaki symbolizuje Mars traci nieco na swojej mocy, a wpływ Neptuna dodaje temu dodatkowego zdezorientowania. Taka konfiguracja pomiędzy Marsem a Neptunem jest silnym uosobieniem energii znaków zmiennych, które potrzebują elastyczności i adaptacji do zmieniających się dookoła nas warunków. Neptun włada również całokształtem kolektywu ludzkiego, całością nas wszystkich jako gatunku ludzkiego. Działaniem przybliżającym faktyczne efekty takiej kwadratury mogą być obecne wydarzenia dziejące się na wschodniej granicy Polski, a w ich efekcie mobilizacja krajów członkowskich NATO. Neptun dotyczy również zasad włączania i akceptacji, w przeciwieństwie do wykluczania i nietolerancji. Mars podczas swojej retrogradacji wykona kwadraturę z Neptunem po raz kolejny 14 marca 2023 roku, taniec tych planet nie jest więc jeszcze zupełnie zakończony i trwać będzie przez dłuższy czas.


21 listopada odbędzie się koniunkcja Merkurego, wraz z Wenus w Znaku Strzelca. Dzień ten może okazać się momentem przejrzystości, przysłowiowym momentem „aha”, który pomoże nam w dostosowaniu swojej trajektorii życiowej względem nieustannie zmieniających się realiów świata, który nas otacza. Warto będzie zastanowić się nad wartościami moralnymi, jakimi kierujemy się w życiu, a także nad planem, który pomoże nam w ekspansji owych wartości. Energie Strzelca, a także Jowisza są często rozumiane jako ekspansja, jednak moim zdaniem nie jest to ekspansja, która przychodzi do nas „z zewnątrz”. Strzelcowe energie ekspansji są inaczej metaforą Prawa Wzrostu, ale co tak naprawdę wzrasta? Wzrastamy my sami, wewnętrznie, coraz to bardziej rozszerzając swój wewnętrzny horyzont znajomości siebie i swojego powołania, a im więcej wiemy na temat swojej indywidualnej prawdy, tym silniej odzwierciedla się to w obfitości świata zewnętrznego, w jakim funkcjonujemy.


„Być na tym świecie, ale nie z tego świata...”


23 listopada czeka nas Nów Księżyca w Znaku Strzelca, natomiast dzień później, 24 listopada Jowisz (który jest władcą tego Nowiu), zakończy swoją retrogradację. Te dwa dni posiadają w sobie symboliczne znaczenie zmiany kierunku, należy jednak pamiętać, iż Archetyp Strzelca/Jowisz włada także wszelkiego rodzaju ideologiami i dogmatami. Biorąc pod uwagę dziejące się w Polsce 15 listopada wydarzenia, a także skłonność polskiej sceny politycznej do obierania stron i gołosłowności, istnieje tutaj duże ryzyko rozwoju jednostronnej narracji pozbawionej przestrzeni na debatę.


Może to jedynie moja indywidualna przypadłość, ale ostatnie lata spowodowały, iż podejrzliwie spoglądam na narrację głównego nurtu, która to wydaje się zupełnie dominować i dyktować przekonania tej większej części społeczeństwa.


Chciałbym tutaj również dodać, iż Pełnia tego cyklu księżycowego, która odbędzie się 8 grudnia, jest w praktycznie idealnej koniunkcji z Marsem w Znaku Bliźniąt, dlatego też tematy typu „prawda/fałsz” z pewnością rozgrywać się będą na przełomie następnych tygodni.


28 listopada dojdzie do trygonu pomiędzy Saturnem w Wodniku a Marsem w Bliźniętach. Jest to aspekt sprzyjający pracy nad zaplanowanymi wcześniej projektami, pracy umysłowej, a także wszelkiego rodzaju planowaniu. Z drugiej strony, aspekt ten może wywołać presję otoczenia do tego, aby podporządkować się i nieco ograniczyć poczucie wolności. Trygon to aspekt z reguły sprzyjający, ale z powodu retrogradacji Marsa, zmienia to nieco jego wydźwięk. Chyba najlepiej będzie uzbroić się w cierpliwość i działać wedle swoich możliwości.


Pod koniec miesiąca, w dniach 29.11-01.12 w opozycji do Marsa zaczną ustawiać się kolejno Merkury, a następnie Wenus w Znaku Strzelca. Opozycja Wenus i Marsa, tworzyć może napięte sytuacje w sferze relacji międzyludzkich – sprawy dotyczące kontroli, dyplomacji i właściwej komunikacji z bliskimi. Ponieważ jest to opozycja w zmiennych znakach Strzelec/Bliźnięta, trudno będzie dojść do sedna prawdy, gdyż każdy raczej będzie przystawał na swoim własnym, indywidualnym pojęciu prawdy. Zażarte dyskusje i polemiki i konflikt poglądów to prawdopodobnie to, co czeka nas w obliczu wczorajszych wydarzeń na wschodniej granicy naszego kraju.


Tak jak wcześniej już wspominaliśmy w prognozach – zapowiada się ciekawa końcówka roku 2022, a także początku roku 2023.


Pomimo zaostrzania się sytuacji na świecie,

Pomyślności i nie dajcie się zwariować!

270 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page