top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Maj 2024. Prognoza astrologiczna. Część 2/2 (16.05.24-31.05.24)
W ostatni weekend mogliśmy obserwować bardzo ciekawe zjawisko zorzy polarnej zarówno widzialnej na północnej, jak i południowej półkuli Ziemi. Zazwyczaj zorze polarne widoczne są w okolicy jednego z biegunów, jednakże w ostatni weekend wydarzył się jeden z większych w historii rozbłysków słonecznych, który zapewne spowodował to globalne widowisko. Wyrzuty na Słońcu są w stanie spowodować burze geomagnetyczne, które mogą znacząco wpłynąć na funkcjonowanie urządzeń i systemów elektrycznych. Nie każdy ma możliwość zaobserwowania zorzy gołym okiem, dlatego gratuluję, jeżeli mieliście taką okazję.


Czy jest to kolejny sygnał/omen powolnie nadchodzącej Ery Wodnika? Z pewnością jest to wskazówka, Archetyp Wodnika często włada sprawami/wydarzeniami, które są wspólne dla nas wszystkich, które dotyczą całego kolektywu ludzkiego, a niecodzienne widowisko zorz polarnych, jakie mieliśmy okazje globalnie obserwować, wpisuje się w działanie Archetypu Wodnika.


W drugiej połowie maja 2024 roku czekają nas interesujące wydarzenia astrologiczne, a przede wszystkim początek rocznego tranzytu Jowisza przez Znak Bliźniąt (do 10 czerwca 2025 r.). Mars przygotowuje się również do nadchodzącej koniunkcji z Północnym Węzłem Księżyca, a później pod koniec miesiąca czeka go koniunkcja z Chironem w Znaku Barana.


18 maja odbędzie się koniunkcja Słońca wraz z Jowiszem. To spotkanie porównać można do podsumowania rocznego tranzytu Jowisza w Znaku Byka, gdyż parę dni później Jowisz wykona ingress w Znak Bliźniąt. Jowisz pracował nad tym abyśmy sięgnęli głęboko w zakamarki swojego Jestestwa i zastanowili się nad tym, co daje nam w życiu poczucie bezpieczeństwa, ale również poczucie wewnętrznej satysfakcji i spełnienia. Jowisz w swojej około rocznej podróży w Znaku Byka zupełnie niedawno spotkał się również z Uranem, który mobilizuje nas do tego abyśmy indywidualizowali swoje talenty i umiejętności. Jeżeli więc czujemy, iż mamy w sobie jakiś talent lub umiejętność, która jest w stanie np. zapewnić nam dochód finansowy, być może jest to wskazówka, aby zacząć działać. Spotkanie Słońca i Jowisza może być odczuwalne jakby nic nie stało nam na przeszkodzie w swoim personalnym wzroście i zapewne energia ta dodaje „wiatru w skrzydła”.


Tego samego dnia (18 maja) odbędzie się spotkanie Wenus z Uranem w Znaku Byka, co jeszcze bardziej wskazuje na potrzebę kierowania się swoim systemem wartości i budowaniu w sobie wewnętrznego sensu samowystarczalności. Ta sama Wenus klika dni później (23 maja) odwiedzi Jowisza (jeszcze) w Znaku Byka. Kilka tygodni temu odbyło się spotkanie Jowisza z Uranem w Znaku Byka, Wenus odwiedzając te planety jedynie przypieczętowuje proces, który rozpoczął Jowisz i Uran. Planety personalne z powodu tego, iż są szybsze niż większe planety, często działają jako aktywator tranzytów długoterminowych, co w dniach 18-23 maja będzie miało miejsce z Wenus i aktywacją długo trwającego już tranzytu Jowisza w Znaku Byka, a także po części znajdującego się tam od 2018 roku Urana. Wenus spotyka się kolejno z Uranem, a następnie z Jowiszem, aby namacalnie rozdysponować działanie Jowisza i Urana w życiu personalnym każdego z nas.


20 maja czeka nas koniunkcja Marsa w Znaku Barana, z Północnym Węzłem Księżyca, który również znajduje się w Znaku Barana. Mars, planeta wojowników, pionierów i odkrywców znajduje się w swoim własnym Znaku, posiada on więc bardzo silne działanie, a im bardziej przybliża się do Osi Węzłów Księżyca tym jego działanie jest mocniejsze.


Gdy Mars ustawi się na Pół. Węźle Księżyca, uaktywni się wtedy kolektywna dynamika ewolucyjna. Za każdym razem, gdy władca Pół. Węzła Księżyca (obecnie Pół. Węzeł jest w Znaku Barana – Mars jest jego władcą) ustawia się na Pół. Węźle, oznacza to, iż idziemy na tę chwilę pełną parą, w stronę trajektorii ewolucyjnej, jaką wyznaczają Węzły Księżyca, a w zasadzie Węzeł Północny. Obecnie kreuje się nowy kierunek ewolucyjny i jesteśmy zachęceni przez Wszechświat do tego, aby nie bać się inicjowania nowych doświadczeń, nowych sytuacji, które będą w stanie ukazać nam lepiej to kim jesteśmy. Archetyp Barana włada bowiem procesem poznawania swojej natury, swojego jestestwa poprzez akcję i świadome działanie. Kierunek ten wyznaczany jest zarówno obecnością Marsa i Osi Węzłów w Znakach Baran/Waga, ale również powolnym wkraczaniem Plutona w Znak Wodnika.


Mars aktywnie pracuje nad naszą ewolucją kolektywną, ale być może nie jest to czas na to, aby bezpośrednio rzucić się w kierunku tego, co odczuwamy jako „nowe”, ale aby poczuć wewnętrzny impuls/iskrę, która motywuje nas do działania. Archetyp Mars/Baran włada bowiem częściowo procesem ewolucji personalnej człowieka, a podczas tak silnych wpływów energii marsjańskich, jak teraz, mamy możliwość uzyskania przejrzystości w tym, czego od swojego życia chcemy, a czego nie chcemy.


Niestety, każdy Archetyp może również ukazać swoje negatywne/nierozwinięte działanie, a w wypadku Barana i Marsa, może to być również dezorientacja w działaniu i strach przed nowym. Mars włada bowiem nie tylko chęcią do działania, ale również asertywnością i defensywnością w stosunku do tego, czego w swoim życiu nie chcemy. Negatywnym działaniem nieukierunkowanej energii Marsa jest również agresja i walka, raptowność, a także stress. Obecnie w powietrzu wisi ryzyko, iż będziemy spoglądać na życie silniej w sposób subiektywny czy też jednostronny, co praktycznie zawsze w mniejszym lub większym stopniu wprowadza zmiany w obrębie relacji towarzyskich.


Obecne energie Marsa są również silnym napędem do tego, aby zerwać ze sprawami, które wydają się zataczać błędne koło lub prowadzą do nikąd. Warto jest uszanować mądrość płynącą z obserwacji Marsa, który co dwa lata rozpoczyna nowy cykl naturalny, dzięki któremu możemy świadomie rozwijać pragnienia płynące z duszy człowieka.


Warto sobie zadać pytanie: Co w swoim życiu chciałbym/chciałabym robić inaczej?


23 maja odbędzie się Pełnia Księżyca w Znaku Strzelca, której akompaniować będzie wspomniana wcześniej koniunkcja Wenus z Jowiszem w Znaku Byka, a także aspekt sekstylu pomiędzy Jowiszem i Neptunem w Znaku Ryb. Tego samego dnia Wenus wykona ingress w Znak Bliźniąt.


Jest to ciekawa Pełnia Księżyca, gdyż dzieje się ona na kilka dni przed tym, gdy Jowisz zmieni znaki z Byka na Bliźnięta.


Ta ognista Pełnia Księżyca, dodaje personalnego momentum do wyłaniającego się obecnie, nowego kierunku ewolucyjnego. Pełnia zachęca nas do kontemplacji swojego własnego doświadczenia życiowego i zastanowienia się nad tym, czy żyjemy w prawdzie, w stosunku do tego, kim się czujemy i w stosunku do indywidualnego światopoglądu. Ponieważ władca Pełni Księżyca w Strzelcu, Jowisz, znajdować się będzie w harmonijnym aspekcie sekstylu do Neptuna w Rybach, Pełnia posiada w sobie pewien element przeznaczenia, czy też wyższej potrzeby, warto więc będzie obserwować swoje otoczenie i omeny przyrody w dniach przed i po Pełni, gdyż to natura najczęściej przemawia do ludzkiej intuicji.


Personalny przekaz Pełni dotyczy autentyczności i szczerości. Strzelec uczy nas stąpania po własnym, nieuczęszczanym wcześniej szlaku. Jest to szlak filozofii życiowej, którą nazwać można również personalną prawdą reprezentowaną w astrologii przez Jowisza. Kroczenie tą drogą, wyposażeni w szczerość i autentyczność, przybliża nas do zrozumienia Uniwersalnej Prawdy, którą symbolizuje Neptun. Czasami silna działalność Jowisza/Strzelca/9DA ukazać nam może prawdę na temat siebie i swojej natury poprzez poczucie niedostatku i alienacji, a dzieje się tak, ponieważ często kompensujemy swoją prawdziwą naturę i możliwości ekspansji życia po swojemu, obawą ostracyzmu społecznego czy osądu znajomych.


Pełnia Księżyca w Strzelcu i sprzyjający aspekt Jowisz-Neptun może również przybliżyć nas do zaufania swojej intuicji i tego co nam ona podpowiada. Czasami wiemy co jest dla nas dobre, ale nie jesteśmy w stanie tego w sposób racjonalny wytłumaczyć i to też jest w porządku. Strzelcowa intuicja pochodzi bardziej od zmysłów ciała fizycznego aniżeli umysłu i logiki i nie musi się opierać na linearnym sposobie myślenia.


Tego samego dnia, 23 maja Wenus wykona ingress w Znak Bliźniąt, w którym pozostanie do 17 czerwca, rozbudzając tym samym naszą ciekawość nowymi rodzajami relacji i kontaktów towarzyskich. Wenus w Bliźniętach reprezentuje potrzebę stymulacji intelektualnej poprzez komunikację z innymi, często bardzo zróżnicowanymi osobami. Znak Bliźniąt uczy nas tego, iż życiowa perspektywa jest konceptem relatywnym i tyle ile mamy obecnie ludzi na Ziemi, tyle samo mamy poglądów na życie.


26 maja odbędzie się wydarzenie, które jest jednym z kamieni milowych całego roku 2024, a jest nim ingress Jowisza w Znak Bliźniąt. Jowisz pozostanie w Znaku Bliźniąt do 10 czerwca 2025 roku. Co ciekawe w połowie sierpnia do Jowisza w Znaku Bliźniąt dołączy również Mars.


Jowisz, który będzie podróżować przez Znak Bliźniąt, utworzy aspekt trygonu z Plutonem w Znaku Wodnika. Pluton powróci po raz ostatni w Znak Koziorożca 2 września, a 19 listopada opuści Koziorożca już na dobre. A więc, w okresie nadchodzącego roku, gdy Pluton będzie spędzał czas w Wodniku, będzie w naturalnym trygonie z Jowiszem w Bliźniętach. Jest to istotne, ponieważ jest to silnie przyspieszająca ewolucję konfiguracja, która przyspiesza wyzwolenie się od znanej nam dotychczasowo nam rzeczywistości.


Jowisz w Znaku Bliźniąt nie czuje się do końca wygodnie, a to ponieważ jest on najdalej od swojego naturalnego władztwa, jakim jest Znak Strzelca. Gdy mówimy o Osi Znaków Strzelec/Bliźnięta, możemy porównać ich działanie do empirycznego i racjonalnego sposobu poznawania świata. Jowisz naturalnie włada holistycznym poznaniem świata, poprzez pryzmat filozofii, religii i ogólnie rozumianej kosmologii człowieka, natomiast Merkury (władca Znaku Bliźniąt) to inaczej poznanie świata poprzez informacje, fakty i budowanie pojęcia świata „w głowie”, zanim go przetestujemy w rzeczywistości. Jest to oczywiście skrajne uproszczenie.


Ekspansywne energie Jowisza w Bliźniętach będą więc nakierowane przez następny rok, na nasze otoczenie codzienne, sposób komunikowania się z innymi, a także na rozbudzenie ciekawości środowiskiem, w jakim funkcjonujemy. Holistyczny koncept świata widzianego oczami Jowisza, w Bliźniętach rozbija się na czynniki pierwsze.


Z perspektywy globalnej, mam wrażenie, iż coraz częściej będziemy słyszeć o kierunkach i destynacjach na świecie gdzie można by było dokonać przeprowadzki w wypadku pogarszającej się sytuacji w Europie. Jowisz w Bliźniętach jest w stanie rozbudzić zainteresowanie innymi kulturami i miejscami na świecie, miejmy nadzieję, iż powodem do tego byłaby raczej ciekawość i własne zainteresowania aniżeli przymusowe okoliczności. Posiadanie postawy bycia otwartym na różnorodność ludzkich doświadczeń i charakterów to raczej dobry pomysł na przyjęcie nadchodzącego tranzytu Jowisza.


Trygon Plutona w Wodniku z Jowiszem zdecydowanie przyspiesza wkraczanie w wodnikowy świat przyszłości. Trygon z Plutonem w przyszłości będzie wykonywać nie tylko Jowisz, ale za kilka lat w Znak Bliźniąt wkroczy również Uran i będzie to aspekt aktywny przez dosyć długi czas.


Ciekawą obserwacją ingresu Plutona w Znak Wodnika jest to, iż gdy Pluton po raz pierwszy wkroczył w Znak Wodnika w ubiegłym roku, technologia sztucznej inteligencji jaką jest Chat GPT osiągnęła rekordową liczbę użytkowników w rekordowo krótkim czasie. Jest to chyba zwiastun tego co czeka nas w nadchodzącej dekadzie – adaptacja zaawansowanej technologii w życiu codziennym. Nie chcę oceniać tego, czy technologia ta jest dobra, czy też zła, ale tak samo, jak z wynalezieniem samochodu… - człowiek ma zazwyczaj opór przed tym co jest nowe i czego nie zna bądź nie rozumie.


Nie znaczy to jednak iż sama technologia jest zła, jedynie jej nieodpowiednie użycie stwarza ją złą, czy też dobrą.


Statystyki wskazują na to, iż wzrost naszej populacji zaczął spowalniać i powstaje luka w skali produktywności społecznej, która będzie musiała być czymś zastąpiona, jeżeli chcemy rozwijać się w dotychczasowym tempie. Być może technologia, jaką uda się ludzkości wynaleźć w trakcie około 20-letniego tranzytu Plutona w Wodniku, wyręczy nas w czynnościach pobocznych lub też stworzy nam możliwość zaspokojenia potrzeb podstawowych tj. potrzeby ciała. W takiej rzeczywistości człowiek posiadałby o wiele więcej czasu, który mógłby ukierunkować na potrzeby wyższego rzędu aniżeli na potrzeby fundamentalne, na których zaspokojenie człowiek poświęca najwięcej czasu i energii.


29 maja odbędzie się koniunkcja Marsa z Chironem w Znaku Barana. Jest to kolejne z kilku już spotkań różnych planet z Chironem w Znaku Barana, tym razem to jednak sam generał Mars uda się do mitycznego uzdrowiciela. Spotkanie tych planet jest symboliczną kwintesencją leczenia i kojenia polaryzacji męskiej, którą posiada każdy człowiek niezależnie od tego, czy jest kobietą, czy mężczyzną. Energia męska to energia własnej woli, energia dyrektywna, która umożliwia nam dokonywanie samodzielnych wyborów.


Chiron w Baranie uczy nas tego, iż mamy całkowite prawo do dokonywania w swoim życiu wyborów, które mają na celu nasze własne dobro. Jeżeli znajdujesz się w sytuacji, która wydaje się błędnym kołem, być może jest to czas na okazanie się zaufaniem do powiedzenia pewnym sprawom "nie", nawet jeżeli istnieje w nas strach przed znalezieniem się, w sytuacji, w której czujemy się niepewnie.


Czasami wiedza na temat tego, czego od życia kategorycznie nie chcemy jest tak samo pomocna jak wiedza na temat tego czego chcemy.


Nie bójmy się więc podejmowania ryzyka w kwestiach niepewnych, gdyż obecne działanie Archetypu Barana zachęca nas do pionierstwa i podejmowania nowych wyborów.


Pomyślności!

63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page