top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Marzec 2023. Prognoza astrologicza. Część 2/2 (16.03.23-31.03.23). Pluton w Znaku Wodnika.
Druga połowa marca 2023 roku zapowiada się ciekawie, ponieważ czekają nas dwie dosyć istotne zmiany. Jedną z długofalowych, fundamentalnych zmian jest powolne wkraczanie Plutona w Znak Wodnika, jest to jednak długotrwały ingress. Drugą zmianą jest opuszczenie przez Marsa Znaku Bliźniąt, w którym spędził ostatnio rekordowy czas za sprawą okresu retrogradacji. Mars w ostatnim tygodniu marca wkroczy w Znak wodnego Raka.


W nocy 16 marca, Wenus wkroczy w Znak Byka i pozostanie tam do 11 kwietnia. Wenus jest obecnie władczynią Północnego Węzła Księżyca, który znajduje się w Znaku Byka. W trakcie jej pobytu w Znaku Byka, wykona ona koniunkcję z Pół. Węzłem (20 marca), a później z Uranem w Znaku Byka (31 marca). Tego typu położenie Wenus w Znaku Byka wzmacnia ludzki instynkt przetrwania i spowodować może, iż będziemy bardziej poszukiwać bezpieczeństwa i spokoju. W skali globalnej i tego, co dzieje się w gospodarce jej wkroczenie w swój własny Znak Byka może spowodować ucieczkę do bezpieczeństwa. Tym bardziej iż zachęcają do tego ostatnie odczyty stopy inflacyjnej, co jedynie potwierdza pozbywanie się „uciekających” aktywów. Jej wkroczenie w Znak Byka może zachęcić nas do kontemplacji nad systemem wartości, jakim kierujemy się w życiu. Co jest warte poświęcenia? Czy to, czemu się obecnie poświęcamy daje nam nadal spełnienie i satysfakcję?


Ustawienie się Wenus na Pół. Węźle Księżyca nosi w sobie również karmiczne przesłanie. Podczas takiej konfiguracji, Wenus silnie pracuje nad tym abyśmy zauważyli niuanse jakie płyną z obecnej pozycji Węzła Pół. Oś Węzłów Księżyca jest inaczej mówiąc Osią Ewolucji, która reprezentuje wpływy przeszłości (Ketu – Poł. Węzeł Księżyca) i jak z niej wybrnąć (Pół. Węzeł Księżyca – Rahu). Planeta w tym miejscu chce jeszcze silniej wspomóc przesłanie płynące z obecnego Węzła Pół. – a jest nim z pewnością poszukiwanie bezpieczeństwa materialnego, zabezpieczenia, zminimalizowanie swoich potrzeb czy też efektywniejsza samowystarczalność.


17 marca, Mars w Bliźniętach wyjdzie z tzw. strefy cienia. Strefą cienia nazywa się dystans pomiędzy stopniami danego znaku, jaki planeta pokonuje podczas okresu retrogradacji. W tym samym stopniu Mars zatrzymał się 30 października 2022 roku, gdy zaczynał on wejście w ruch wsteczny. Chyba można powiedzieć, iż Mars dopiero teraz podsumowuje i zamyka bardzo długi pobyt w Znaku Bliźniąt.


Planeta, jaką jest Mars, reprezentuje tzw. przednią krawędź procesu ewolucji – to inaczej ludzki instynkt, który pcha nas do działania, do podejmowania decyzji, a czasami do ucieczki. Mars włada również ludzkim libido, energią kreatywną, która gdy jest właściwie ukierunkowana, pozwala na osiąganie celów, a tym samym wspomaga proces odkrywania siebie samego.


Od 25 marca do 20 maja 2023 roku, Mars przebywać będzie w Znaku Raka. Jest to pierwszy wodny archetyp Zodiaku Naturalnego, co za tym idzie wprowadzić nas on może w nieco nerwowy nastrój. Mars przebywając w Znaku Raka koncentruje nasze siły na znalezieniu bezpieczeństwa i spokoju w tym, co czujemy, w naszym życiu emocjonalnym. Niestety jak to z Marsem bywa, odnalezienie spokoju wewnętrznego, jakie niesie Znak Raka, wcale nie musi odbyć się w sposób łagodny, a raczej dopiero po przejażdżce emocjonalnym roller coaster’em. Na Archetyp Raka, składa się również Księżyc – warto więc będzie zwrócić uwagę na aspekty natalne Księżyca, gdyż podpowie on nam jak w indywidualny sposób powrócić „do siebie”, w razie emocjonalnych sztormów. Mars nie oznacza jedynie ukierunkowanych i subiektywnych działań, czasami powodować on może strach lub niepokój, które w rezultacie pozbawiają transparentności swoich działań. Przez okres pobytu Marsa w Znaku Raka, wszyscy będziemy uczyć się bycia latarnią podczas otaczającego nas sztormu.


21 marca czeka nas Nów Księżyca w Znaku Barana. Do tego czasu, w Znak Barana wkroczyć zdąży Merkury (19.03.23) i Słońce (20 marca). W końcu rozpoczniemy nowy cykl roczny, a Nów na jego samym początku powinien dodać nam dużej ilości wigoru, a także chęci przygody. Co ciekawe, Nów odbędzie się w pierwszym stopniu Znaku Barana, na samym początku Zodiaku Naturalnego. Nów ten odbędzie się również pomiędzy Neptunem w Rybach, a Merkurym w Znaku Barana, co jest dosyć wymowne i podpowiada nam abyśmy pozwolili na wyłonięcię się tego co nowe, z dotychczasowego chaosu. W Znaku Barana znajduje się również Jowisz i Chiron, mamy więc dosyć duże napięcie na osi Baran/Waga, co spowodować może utratę balansu w relacjach towarzyskich, gdyż każdy z pewnością silniej odczuje poczucie specjalności, jakie płynie z archetypów żywiołu ognia. Energię tego Nowiu zutylizować można np. próbując czegoś nowego, odważając się na zmiany, czy też podejmując ryzyko. Dużo wiatru w żagle, jeżeli chodzi o nowe inicjatywy i nowe idee.


Jest to cykl niezwykle pionierski, ponieważ w trakcie tej lunacji, Pluton wkroczy w Znak Wodnika (23 marca), a po długim czasie Mars ze Znaku Bliźniąt wkroczy w Znak Raka ( 25 marca) – na horyzoncie widoczne więc są znaczące zmiany.


Pluton swoje pierwsze kroki w Znaku Wodnika zacznie stawiać 23 marca. Jednakże Pluton jest planetą posiadającą bardzo długi cykl obiegu wokół Słońca, dlatego też potrzebuje on czasu, aby finalnie wkroczyć i pozostać w Znaku Wodnika.


W roku 2023 w Znaku Wodnika, Pluton spędzi okres od 25 marca do 11 czerwca, po czym powróci na pewien okres do Koziorożca.


W 2024 roku, Pluton będzie w Znaku Wodnika od 21 stycznia do 2 września, a następnie od 19 listopada 2024 roku ostatecznie pozostanie w Znaku Wodnika na następne lata.


Pluton jest planetą fundamentalną dla Astrologii Ewolucyjnej, ponieważ to właśnie ta planeta jest wyznacznikiem obecnych procesów ewolucyjnych. Podążając więc za nurtem prawa polaryzacji, przejście Plutona przez Znak Wodnika poruszy całą oś Wodnik/Lew, a tym samym zmieni się Punkt Polaryzacji Plutona, z dotychczasowego Znaku Raka, na Znak Lwa. Pozycja Plutona w horoskopie urodzeniowym wskazuje zarówno na wyzwania ewolucyjne względem generacji, do jakiej należymy (znak w którym przebywał Pluton podczas urodzenia się), a także względem procesów naszej indywidualnej ewolucji (dom astrologiczny, w jakim znajduje się Pluton).


Okres od 2023 roku do 2044 roku, w którym to Pluton przebywać będzie w Znaku Wodnika zapewne przyspieszy procesy rozpadu struktur, które nie funkcjonują prawidłowo i które oparte są na zasadach ekskluzywności w przeciwieństwie do inkluzywności. Jego pobyt w Znaku Koziorożca, ukazywał nam ciemną stronę społecznej hierarchiczności, która powoduje chciwość, a w rezultacie korupcję.


W 2008 roku, gdy Pluton wkraczał w Znak Koziorożca, wykonał to „z przytupem”, ponieważ wtedy właśnie odbył się jeden z większych kryzysów finansowych na świecie, którego jednym z katalizatorów było bankructwo banku inwestycyjnego Lehman Brothers – wtedy, czwartego względem wielkości banku w USA. Podobne przesłanki ze świata ekonomii i gospodarki mamy również obecnie jak np. upadek jednej z czołowych giełd kryptowalut FTX, czy też niedawne bankructwo Banku Doliny Krzemowej w USA. Historia nie zawsze się powtarza, ale lubi się rymować i widzimy tutaj, iż sama zmiana znaku planet generacyjnych może powodować zawirowania na świecie.


Cokolwiek zaczęło się sypać podczas pobytu Plutona w Koziorożcu, teraz przyspieszy się, ponieważ tak właśnie działa Archetyp Wodnika – powoduje on rozpad struktur, tego, co solidne, przewidywalne… a czasami nawet… nudne.


Zadaniem tego archetypu jest wyzwolenie nas z ograniczenia, jakie stanowi zbytnie przywiązywanie się do norm, ustalonych obecnie zasad, a także z przewidywalności życia.


Problemem przyszłego tranzytu Plutona (jak i każdego tranzytu Plutona) jest opór w stosunku do zmian. To od nas samych zależy czy w okresie, w którym „stare” (Saturn/Koziorożec) zostaje zamienione przez „nowe” (Wodnik/Uran), zaufamy w innowacyjność i przesłanki, jakie niesie wizja przyszłości, czy może staniemy się obrońcami przeszłości, która reprezentuje bezpieczeństwo jako coś znanego, coś, co już przeżyliśmy. Akceleracja użycia nowoczesnych technologii i systemów w następnych latach jest również faktem, który może spotkać się z oporem, zwłaszcza oporem pochodzących od pokoleń osób starszych, którym nie zawsze jest potrzebna do funkcjonowania nowoczesna technologia. Jeżeli chodzi o sprawowanie władzy, mam wrażenie, iż zobaczymy o wiele więcej liderów którzy nie boją się zmian, nowych rozwiązań i tego, co niesie przyszłość – stare pokolenia naturalnie oddadzą władzę w rękę młodszych pokoleń, zaznajomionych już z technologią, (koniec „drukowania Internetu” dla Pana Kaczyńskiego…).


Temat tranzytu Plutona przez Znak Wodnika zasługuje na odrębny artykuł i wideoprezentację, więc pojawi się on jako oddzielny wpis na blogu, a także na kanale YouTube.


Spokojnej reszty marca!

235 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page