top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Marzec 2024. Prognoza astrologiczna, Część 2/2 (16.03.24-31.03.24).


W drugiej połowie marca rozpoczniemy pierwszy w tym roku sezon Zaćmień, który z pewnością będzie należeć do bardziej dynamicznych okresów tego roku. Zaćmienia w tym roku odbywać się będą w Znakach Barana i Wagi, które należą do archetypów aktywnych i inicjujących zmiany, zwłaszcza w obrębie relacji towarzyskich.


Pierwsze dwa Zaćmienia odbędą się już niedługo: pierwsze- 25 marca – Zaćmienie Księżyca w Znaku Wagi, drugie – 8 kwietnia – Zaćmienie Słońca w Znaku Barana. Następny sezon Zaćmień czeka nas w październiku tego roku. Zawsze interesowały mnie okresy pomiędzy Zaćmieniami, gdyż czas ten niesie w sobie potencjał głębszego zrozumienia swojego potencjału ewolucyjnego. Zaćmienia to zjawiska, które dzieją się wspólnie z mechanizmem Węzłów Księżyca, dlatego też często niosą one ze sobą sprawy karmiczne, sprawy własnego indywidualnego rozwoju. Niektórzy uważają, iż podczas dwutygodniowego „okna” pomiędzy dwoma Zaćmieniami, Wszechświat ingeruje w nasze życie swoją „niewidzialną dłonią” w celu naprowadzenia nas na odpowiedni kurs ewolucyjny, dlatego też czas ten uważany jest często za chaotyczny i nieprzewidywalny. Pamiętajmy, iż nie zawsze to, czego „chcemy” w naszym życiu musi być zgodne z tym, czego „potrzebujemy” w celu indywidualnej ewolucji.


17 marca odbędzie się koniunkcja Słońca w Znaku Ryb, wraz z Neptunem w Rybach. Koniunkcja ta z pewnością podkreśli jakości i funkcje archetypu Ryb, który jest obecnie silnie oblegany przez Wenus i Saturna, a niedługo dołączy do nich Mars. Stellium planet w Znaku Ryb dotyczy spraw tj. jedność, wspólnota, kolektyw, ale jest w stanie również wprowadzić strach przed nieznanym, co jest dosyć silnie odczuwalne w ostatnich tygodniach. W skali globalnej, widzimy jak polski rząd chce za wszelką cenę grać męczennika (Ryby) obecnego konfliktu na Ukrainie. Silne obecnie energie Ryb wpływają również na to jak NATO chce gromadzić swoje wspólne siły (wspólnie – Ryby). Jest wiele analogii pomiędzy obecnym stellium w Rybach a tym, co się obecnie dzieje na świecie np. planowane tajne i wspólne posiedzenie rządu ukraińskiego i polskiego (Ryby symbolizują często to co jest ukryte) czy też potencjalne dołączenie do konfliktu na Ukrainie innych krajów NATO (Ryby powodują zatarcie się dotychczasowych granic lub ograniczeń).


Sama koniunkcja Słońca z Neptunem, 17 marca, jedynie uwydatni to, co, kolektywny Zachód ma w swoich planach. Celowo użyłem tutaj słowa „kolektywny Zachód”, ponieważ jest to oczywiście zasłona dymna - to co chce Zachód (np. interesy krajów anglosaskich), wcale nie reprezentuje całokształtu kolektywu ludzkiego, jaki w astrologii symbolizuje Neptun.


Z perspektywy indywidualnej, koniunkcja ta stymuluje wrażliwość na innych, silniejsze „czucie”, a nawet chęć poświęcenia się dla kogoś, tym samym zapominając o sobie. Warto więc pamiętać o zdrowych granicach i stawiać je tam, gdzie czujemy, iż daliśmy od siebie zbyt wiele. Klimat Ryb, który panuje obecnie na niebie sprzyja duchowym poszukiwaniom, działalności filantropijnej czy np. spędzaniu czasu w naturze.


W dniach 19 i 20 czeka nas silna aktywność Merkurego. Merkury jest obecnie w Znaku Barana i ustawi się na Północnym Węźle Księżyca w Znaku Barana (19 marca), a następnie (20 marca) wykona koniunkcję z Chironem. Parę tygodni temu, odbyło się spotkanie Chirona z Północnym Węzłem Księżyca (19 lutego), rozpoczynając tym samym nowy cykl zrozumienia swojej wrażliwości i leczenia swojej niezależności. Gdy Merkury ustawia się na Północnym Węźle, wskazuje na potrzebę wytworzenia nowego sposobu patrzenia na swoje życie. Obecnym „wyzwaniem” Osi Ewolucji, jaką są Węzły Księżyca będące w Znakach Baran/Waga, jest sięgnięcie po swoją niezależność i działanie w swoim najlepszym interesie. Merkury to planeta władająca tworzeniem się procesów myślowych. Będąc w takiej pozycji, Merkury chce pomóc nam zaobserwować to, czego na temat siebie nie lubimy bądź to, gdzie w swoim życiu czujemy się „niedostatecznie”. Gdy widzimy swoje „czułe punkty” (Chiron) i akceptujemy ich istnienie, jesteśmy w stanie ustosunkować się do nich w nowy sposób z obecną pomocą Merkurego. Merkury pracować będzie nad zbudowaniem nowych procesów myślowych, które mogą pomóc nam poczuć wolność, niezależność i gotowość do działań, w swoim własnym interesie. Nie zapominajmy, iż Węzły Księżyca cały ten rok będą jeszcze w Znakach Baran/Waga, a Waga na Południowym Węźle to inaczej „cień” zobowiązań w stosunku do innych, który może przeszkadzać w budowaniu w sobie poczucia autonomiczności.


Dzień później 20 marca, Słońce wkroczy w Znak Barana rozpoczynając tym samym astrologiczną wiosnę. W kosmogramie ingressu Słońca w Znak Barana, Słońce ustawione jest w pozytywnym aspekcie trygonu z Księżycem w Znaku Lwa co wskazuje iż tegoroczny sezon wiosenny będzie dosyć przebojowy i nastawiony na działanie. Dni, w których zmieniamy pory roku są niezwykle istotne, gdyż są to momenty działania energii kardynalnych. Warto jest zakomunikować Wszechświatowi, iż znamy jego zegar i uczcić tenże ingress Słońca, zwłaszcza iż jest to początek nowego cyklu naturalnego.


Życie zawsze zaczyna się poprzez Archetyp Barana.


22 marca odbędzie się koniunkcja Wenus z Saturnem w Znaku Ryb.


Gdy Wenus odwiedza Saturna, Saturn mówi „sprawdzam” w kwestiach tego, czy podążamy w życiu za swoimi wartościami. Ponieważ Wenus włada dwoma Znakami Zodiaku, planeta ta dotyczy dystrybucji energii w obrębie relacji towarzyskich, ale również w obrębie relacji do Świata ogółem. Wenus władająca Znakiem Byka reprezentuje relację, jaką mamy sami do siebie, natomiast Wenus władająca Znakiem Wagi wskazuje na relacje z innymi, które są w dużej mierze wypadkową tego, jaki dialog prowadzimy ze sobą. Energie te są w ciągłym ruchu i nigdy nie są na równi zbalansowane.


Obecnie Wenus jest władczynią Południowego Węzła Księżyca w Znaku Wagi, a dodatkowo w Znaku Byka którym Wenus włada znajduje się Jowisz i Uran.


Konfiguracja ta wskazuje na zastanowienie się gdzie powinniśmy postawić granicę w stosunku do tego co uniemożliwia nam wolne i przejrzyste decydowanie o swoim życiu. Mogą to być relacje, w których jesteśmy stroną kompensującą, dawne umowy, które okazały się obecnie nieopłacalne czy np. relacje zawodowe, które nie posiadają potencjału rozwoju zawodowego.


Koniunkcja skłania do tego, aby twardo stąpać po ziemi i skoncentrować się na tym, co jest realne i „tu i teraz”, w przeciwieństwie do obietnic, marzeń i odległych celów. Saturn w Rybach sprawdza, czy wyobrażenie rzeczywistości w jakiej żyjemy jest zgodne z tym jaka rzeczywistość naprawdę jest. To tyczyć się może również relacji partnerskich – czy żyjemy w tzw. „miłosnej bańce” przymykając oko na to co jest dysfunkcyjne, czy też zasadniczo i twardo reagujemy na pojawiające się problemy.


Wpływ pozytywny koniunkcji Wenus z Saturnem można wykorzystać do rozsądnego planowania swojego życia i zastanowienia się, czy istnieją w nas samych wartości ponadczasowe, mające uniwersalną naturę. Kierowanie się w życiu wartościami wyższymi niż te tymczasowe, definiowane przez społeczeństwo czy też czas i miejsce, jest jedną z dróg praktykowania duchowości.


Dnia 23 marca, Mars wkroczy w Znak Ryb, w którym pozostanie do 1 maja. Czeka nas więc długi czas przez który Mars nie będzie się czuć zbyt zdrowo w wodnym Znaku Ryb. Gdy umieścimy planetę-aktywatora jakim jest Mars w tym znaku, naturalna wrażliwość i czułość archetypu Ryb jest w stanie spowodować frustrację, lub wręcz zaprzeczenie siebie samego. Naturą Marsa jest subiektywne inicjowanie akcji, jednakże, gdy wykonuje on tranzyt przez Znak Ryb, jego subiektywność topnieje, czy też rozmywa się.


Z tego powodu nie zdziwiłbym się, gdyby druga połowa marca, a także kwiecień, odczuwalne były jakoby nic nam nie wychodziło, czy też jakbyśmy próbowali i próbowali, ale bez widocznych efektów. Wrażliwość, która płynie z Archetypu Ryb, jest w stanie irytować marsjańską energię. Tranzyt ten jednak posiada w sobie potencjał poznania subtelnych, tłumionych w nas energii, o których być może mieliśmy nikłe pojęcie. Zwłaszcza jeżeli pojawiają się w nas uczucia takie jak frustracja lub irytacja. Remedium na tego typu subtelne sprawy to po prostu rozszerzanie samoświadomości. Przeprawa Marsa przez Znak Ryb sprzyja spędzaniu czasu w samotności, a także pracy indywidualnej bez ingerencji innych ludzi.


Sezon Zaćmień w roku 2024 rozpocznie się 25 marca, Zaćmieniem Księżyca w Znaku Wagi. Księżyc będzie częściowo ukryty podczas tejże lunacji. Zazwyczaj Zaćmienia Księżyca pobudzają w człowieku animalistyczną, mniej świadomą naturę. To z powodu tego, iż Księżyc jest wtedy mniej widoczny, mniej widoczne staje się wtedy nasze Ego, czy też samotożsamość. Uważam, że Zaćmienie Księżyca w Wadze może ukazać nam przede wszystkim relacje i zależności, w których nie istnieje zdrowy balans interesów. Podczas Zaćmień często doświadczyć możemy zniekształconego przejawu archetypu, w jakim Zaćmienie występuje. Niewykształcony prawidłowo archetyp Wagi, w obliczu obecnych tranzytów planetarnych, reprezentować może potrzebę bycia męczennikiem dla innych, branie na siebie obowiązków innych osób, lub też życie marzeniami i celami innych osób, kompensując tym samym swoje własne.


Co ciekawe, drugie Zaćmienie w tej parze, odbędzie się 8 kwietnia i będzie to Zaćmienie Słońca w Znaku Barana, które w rezultacie zbuduje silne stellium planet w Znaku Barana. Podczas Zaćmienia Słońca, Chiron ustawi się również w ścisłej koniunkcji do Zaćmienia, ponownie aktywując sprawy dotyczące niezależności, wolności i możliwości wolnego decydowania o sobie.


Należy również wspomnieć, iż na początku następnego miesiąca rozpoczniemy retrogradację Merkurego w Znaku Barana, co również ma swoje znaczenie w obliczu obecnych tranzytów. Retrogradacja Merkurego spowoduje, iż jeszcze bardziej wczujemy się w pracę z Archetypem Barana w swoim życiu.


Pomyślności!

207 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page