top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Natura osądu. Poczucie winy. Ostracyzm.


Natura osądu i związanego z nim poczucia winy.


Ponieważ posiadamy obecnie duże zagęszczenie planet w Koziorożcu, pomyślałem, że przedstawię wam jak działa ów archetyp, jeżeli chodzi o to, jak oceniamy innych.


Każde społeczeństwo, aby mogło tworzyć zgraną grupę musi mieć swoje prawa i regulacje. Prawa te związane są z zasadami, które usprawniają ogólną współpracę pomiędzy ludźmi w jednostce, jaką jest grupa. W skład tych praw wchodzi m.in. tradycja, polityka wewnętrzna, a także kultura. Są to prawa, które ustanowiliśmy sobie sami, w celu usystematyzowania życia jako społeczeństwo. Stąd Saturn związany jest z ciężką pracą i statusem społecznym, ponieważ pracujemy na to, aby osiągnąć sukces mierzony wartością społeczną. Prawa te nazwijmy prawami stworzonymi przez człowieka.


Kolejnymi rodzajami praw, które rządzą na świecie, są Prawa Naturalne. Są to prawa, pod które podlega każda żywa istota, niezależnie od wyznania, tradycji lub nacji. Prawa te wprawione są w ruch w momencie, gdy się rodzimy. Tworzy to w nas wewnętrzny kodeks moralny, a także etykę, po prostu wiemy, że niektórych rzeczy się nie robi np. nie zostawiamy rocznego dziecka samego w domu lub wiemy, że nie powinniśmy krzywdzić innych. Są to prawa, którymi rządzi się natura i przyroda, której jesteśmy nierozłączną częścią.


Aby posiadać naturalny kierunek rozwoju, konieczne jest osądzanie swoich własnych czynów i zamiarów. Osąd jako samo zjawisko nie jest niczym złym, musimy jednak wiedzieć wedle jakich standardów oceniamy siebie samych, a przede wszystkim innych.


W momencie, gdy oceniamy innych względem praw, które stworzył człowiek, w osobie ocenianej tworzy to podświadome poczucie winy. Owo poczucie winy powstaje w danym człowieku, ponieważ często nie jest on postrzegany przez społeczeństwo np. jako osoba wartościowa, bądź sam fakt, że ktoś nie akceptuje obecnego stanu społeczeństwa, może spowodować osądzanie go.

Poczucie winy, które pojawia się w takim człowieku jest czymś, czego można się pozbyć, ponieważ jest reprezentowane przez archetyp Saturna, który włada czasem, a czas ma ulotną naturę. W miarę upływu czasu zmienia się społeczeństwo, a z tym zmieniają się normy i wartości społeczne, dlatego poczucia winy, które powstaje po osądzeniu kogoś wedle praw człowieka, można się oduczyć.


Gdy człowiek podczas swojej duchowej wędrówki złamie zasady Prawa Naturalnego, poczucie winy, które powstaje w takiej duszy pozostaje na długi czas. Często przyczyną takich działań i decyzji jest ciekawość duszy, która powstaje z pragnienia doświadczenia prawa przyczyny i skutku, które możemy nazwać karmą. Dusza ciekawa jest poznania wielkości i mądrości mocy, która nas stworzyła, łamiąc prawa kreacji, odczuwa na własnej skórze jaka jest wielkość Boga. Poczucie winy, które powstaje, znacząco różni się od winy, która związana jest z osądem względem praw ustanowionych przez człowieka.


Często ciężko jest się zupełnie pozbyć faktu oceniania innych. W momencie, gdy ktoś czuje w sobie poczucie winy, często bez znajomości przyczyny tego uczucia, należy okazać się obiektywnością i zaobserwować gdzie leży „korzeń” owego osądu, który powoduje poczucie winy. Jeżeli jest to uczucie, którego nie da się zracjonalizować i wytłumaczyć, może oznaczać to, że wina ta jest spowodowana pogwałceniem Praw Naturalnych.


Obecne zagęszczenie planet w Koziorożcu powoduje, że objawia się przed nami natura naszych indywidualnych osądów. Ciężko jest zupełnie wymazać ze świadomości fakt, że oceniamy innych. Ocena jest konieczna do wytworzenia w sobie kompasu moralnego, który powoduje, że decydujemy o tym, czego lubimy, a czego nie. Jednakże, aby dany osąd był właściwy, musimy zaobserwować wedle jakich standardów dokonujemy danej oceny, ponieważ aby ocena miała miejsce, musimy posiadać punkt odniesienia, wedle którego porównujemy czyny innych.


Aby zrozumieć i aktywować w sobie kompas moralny, który wskazuje to, co jest właściwe wedle Prawa Naturalnego, możemy posłużyć się Archetypem Strzelca, ponieważ to Strzelec odpowiedzialny jest za nasze połączenie z przyrodą. Chcąc nie chcąc, jesteśmy i zawsze będziemy częścią natury i przyrody. Nasze ciało fizyczne i animalistyczna zwierzęcą natura podlega Prawom Naturalnym tak jak i nasz popęd seksualny, chęć wydania potomstwa na świat, a tym samym kontynuacji gatunku. Kiedy społeczeństwo ingeruje w owe ponadczasowe wartości, dochodzi do zniekształcenia archetypu Koziorożca, innymi słowy Prawo Naturalne zostaje wykorzystane, raczej w celu szerzenia strachu niż ukazania prawdy.


W obecnym roku 2020 warto zaobserwować, jaka jest nasza indywidualna natura osądu, a także, wedle jakich standardów oceniają nas inni.

48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page