top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Październik 2022. Prognoza astrologiczna. Część 2/2 (16.10.22-31.10.22).

Zaktualizowano: 19 paź 2022
Druga połowa października rozpocznie jeden z trudniejszych astrologicznie okresów w roku 2022. Wkraczamy bowiem w okres Zaćmień, a także sezon Skorpiona, czas, który przyspieszy działanie obecnego tranzytu Osi Ewolucji w Znakach Skorpion/Byk.


19 października odbędzie się trygon pomiędzy Wenus w Znaku Wagi a Marsem w Znaku Bliźniąt, dodatkowo, dzień później, 20 października, Wenus wykona kwadraturę z Plutonem w Znaku Koziorożca.


Trygon pary planetarnej Marsa i Wenus wskazuje na moment integracji swoich impulsów ewolucyjnych. Aspekt ten stanowi wzmocnienie w zrozumieniu swojej dotychczasowej wędrówki i pozwala na zintegrowanie wiedzy pochodzącej z doświadczonej już przeszłości. Trygon między dwoma planetami osobistymi Marsem i Wenus, wskazuje na harmonijność w samopoczuciu, a także silniejsze zdecydowanie się co do swojego życia, swoich potrzeb, a także sposobu, w jakie je zaspokajamy. Trygon w znakach jakości zmiennych zachęca nas również do tego abyśmy byli bardziej elastyczni i lepiej adaptowali się do zmieniającej się na świecie sytuacji.


20 października, na Wenus w Znaku Wagi zacznie wpływać Pluton w Znaku Koziorożca. Kwadratura odbędzie się pomiędzy dwoma znakami kardynalnymi, co może przyspieszyć rozwój sfery relacji, w jakiej każdy z nas się obraca. Wpływ Plutona na Wenus jest często związany z dynamiką siły i wpływów między ludźmi, kwadratura jest w stanie wywołać tutaj dodatkowe momentum, które może spowodować długotrwałe zmiany w naszych relacjach z innymi ludźmi. Oczekiwania względem innych, współzależność od innych, kontrola – tego typu tematyka może rozgrywać się pod koniec października. Celem jest obniżenie swoich oczekiwań względem innych i pracowanie nad swoją samowystarczalnością.


23 października, po długiej wędrówce, Saturn w Znaku Wodnika wyjdzie z ruchu wstecznego (retrogradacji). Saturn od 5 czerwca znajdował się w retrogradacji, jego działanie skierowane było „do wnętrza” człowieka, pracował on nad indywidualnym zdefiniowaniem tego co indywidualnie oznacza interakcja z wiecznie zmieniającym się społeczeństwem. Archetyp Saturna związany jest z procesem dojrzewania i maturacji człowieka w odniesieniu do warstwy społecznej, w której on funkcjonuje.


Działanie Saturna powoduje zewnętrzną presję środowiskową na świadomość człowieka (ucisk), który w rezultacie tejże kontrakcji, powoduje utrzymanie kształtu grup społecznościowych, z jakimi się identyfikujemy. Saturn uczy nas zasad, regulacji, a także obowiązków, jakie posiadają grupy społeczne, do których przynależymy (rodzina, naród, obywatel).Gdy Saturn przebywa w retrogradacji, ucisk jaki wywołuje jego działanie może być odczuwalny silniej, natomiast gdy jest on w ruchu prostym jego wpływ odczuwalny jest w sposób bardziej automatyczny/naturalny.


Nie możemy jednak zapomnieć, iż Saturn jest nadal w trakcie długotrwałej archetypicznej kwadratury z Uranem w Znaku Byka. Obecne lata są więc momentem kluczowym w długim 45-letnim cyklu Saturn-Uran, który kończy się w roku 2032. Widzimy wprost, walkę o wpływy pomiędzy mocarstwami, ale również walkę pomiędzy wschodnią a zachodnią cywilizacją i ich mentalnościami.


25 października odbędzie się Nów Księżyca w Znaku Skorpiona, który będzie również częściowym Zaćmieniem Słońca. Nów Księżyca odbędzie się w Znaku Skorpiona, w niedalekiej odległości od Osi Ewolucji Skorpion/Byk.

Wkraczamy więc w bardzo ciekawy cykl księżycowy, który przynieść ze sobą może nieodwracalne zmiany, a sytuacje, które odbędą się podczas tego cyklu mogą nieść ze sobą długotrwałe konsekwencje.


Okres Zaćmień, dodatkowo w Znakach Skorpiona i Byka, to czas, w którym to „odcinamy” się od tego, co już od dawna nie służyło nam w naszym rozwoju. Archetyp Skorpiona dotyczy poczucia siły i bezsilności w człowieku, do czego odnosi się metafora cyklu życia feniksa, w którym to feniks powraca do życia z popiołów (regeneruje swoje siły). Czasami, aby wznieść się do swojego maksimum, musimy na swojej drodze zaliczyć zupełne „dno”, aby mogło dojść do oczyszczenia się i zaufania siłom wyższym. Archetyp Skorpiona włada metamorfozą człowieka – procesem zmiany – która dotyczy rozwoju aspektów duchowych, ponad aspekty fizyczne człowieka. Metamorfoza to inaczej proces ewolucji, który dotyczy cyklowego pokonywania barier i „ścian”, jakie spotykamy na swojej drodze, często są to bariery, które ujawniają się w sposób emocjonalnej „niezgody” z tym jak nawigujemy świat fizyczny.


Podczas tego cyklu księżycowego, wiele może się zmienić, jeżeli chodzi o nasz subiektywny świat, być może zrezygnujemy z przywiązywania się do tego co daje nam „chwilowe” poczucie siły, a bardziej skupimy na szukaniu tejże siły w sobie. Archetyp Skorpiona włada bowiem naturą pragnienia, które bardzo często pojawia się w postaci przywiązywania się do czegoś co symbolizuje dla nas siłę. Jeżeli istnieje coś bez czego nie wyobrażacie sobie życia, coś co daje wam chwilowe poczucie bycia u pełni swojej mocy, prawdopodobnie jest to wasz symbol siły. Sedno tkwi w tym, aby nauczyć się budować to samo poczucie siły, bez polegania na czynnikach zewnętrznych. Tak działa obecnie Oś Ewolucji w Znakach Skorpiona i Byka, która pomaga nam budować w sobie samowystarczalność i siłę wewnętrzną (Byk), w przeciwieństwie do opierania się na źródłach siły zewnętrznej (Skorpion).


Zdecydowanie okres następnego cyklu lunacji począwszy od 25 października jest istotny również w rozwoju dziejącego się obecnie konfliktu zbrojnego.


W trakcie tego cyklu, dnia 28 października, Jowisz, który nadal jest w retrogradacji, wkroczy z powrotem ze znaku Barana, w Znak Ryb, w którym to pozostanie do 20 grudnia tego roku. Odwiedzi on z powrotem emocjonalny i empatyczny znak Ryb, co z jednej strony może umocnić sens zjednoczenia się, ale również spowodować może zbyt „ślepą” wiarę, pozbawioną ugruntowania w rzeczywistości. Archetypicznie, Jowisz w Znaku Ryb, reprezentuje energię pozbawioną jakichkolwiek ram, energię która niekontrolowanie „pompuje się”, więc w obliczu obecnych realiów, oznaczać to może przyspieszenie procesów inflacji pieniądza i dalszego wzrostu cen towarów i usług (Węzły Księżyca Skorpion/Byk dotyczą również dystrybucji zasobów i usług).


29 października, Merkury, planeta związana z komunikacją i podróżą, wkroczy w Znak Skorpiona. Być może będzie to okres, w którym nawiążą się nowe umowy, a także negocjacje dotyczące tego, co wiąże nas z innymi. Skorpioniczny Merkury to istnie psychologiczna energia, lubiąca szukać drugiego dna w każdej sytuacji. Ten tranzyt Merkurego pozwala również na głębsze zrozumienie swojej psychologicznej natury, Archetyp Skorpiona jest bowiem archetypem żywiołu wody, głębokiej wody, która dotyczy naszych przywiązań, naszych lęków i obaw, ale również głęboko skrywanych emocji. To dobry czas na pracę nad sobą, a także na pracę ze swoją „ciemną” stroną, czy też swoim "cieniem".


30 października rozpoczniemy retrogradację Marsa trwającą do 13 stycznia 2023 roku.


Okresy retrogradacji Marsa dotyczą głębszego zastanowienia się nad tym, jaki kierunek obiera nasze życie. Normalne działanie planety, jaką jest Mars, skoncentrowane jest na dokonywaniu akcji i inicjowaniu kierunku, co w rezultacie pozwala nam, poprzez doświadczanie tego, co „nowe”, poznać swoją prawdziwą naturę.


Gdy Mars wkracza w retrogradację, naturalna energia Marsa, nakierowana na inicjację „na zewnątrz”, od centrum, kieruje się z powrotem do wnętrza człowieka. Porównać to można do wzrastającej w człowieku presji do zrobienia „czegoś”, która jednak nie może znaleźć swojego ujścia w świecie zewnętrznym.


Retrogradacja Marsa w Bliźniętach dotyczyć może braku umiejętności nazwania obecnych realiów, ponieważ Bliźnięta to Archetyp który uczy człowieka relatywności perspektyw ludzkich. Mars podczas tejże retrogradacji będzie również wykonywać kwadraturę z Neptunem w Znaku Ryb, co tradycyjnie mówiąc – wskazywać może na transport morski, komplikacje dotyczące wód i oceanów. Bliźnięta to pierwszy Archetyp żywiołu powietrza, który wiąże się z komunikacją i podróżą, retrogradacja Marsa symbolizować może problemy z transportem, ale również wzmożenie się obecnej propagandy medialnej dotyczącej konfliktu we wschodniej Europie. Inaczej mówiąc, retrogradacja ta powoduje silniejszą stronniczość i skoncentrowanie się na jednej wersji wydarzeń.


Takie działanie Marsa w Bliźniętach, połączone z obecnymi problemami gospodarczymi w Europie i zbliżającą się zimą, skutkować będzie prawdopodobnie trudną końcówką roku 2022. Każdy kryzys jest jednak momentem refleksji i spojrzenia na błędy, jakie do niego doprowadziły. Ludzkość nie może liczyć na pozytywną przyszłość jeżeli nie wyciągamy wniosków z błędów jakie do tej pory popełniliśmy- jest to jedyny sposób na aktywne uczestniczenie w procesie ewolucji, drugim sposobem jest pojawienie się kryzysu, który spowodowany jest często ignorowaniem napiętrzających się problemów.


Przeznaczeniem Archetypu Człowieka jest odnalezienie wyższości ducha nad materią i koniec końców jest to wpisane w zasady, jakimi operuje istota człowieka. Naturalne jest, iż na drodze ewolucji nie wszystko zawsze musi iść po naszej myśli, ponieważ nastawienie człowieka do tego, co jest „nieznane” jest tutaj kluczowe.


W momencie spotkania się człowieka, z „nowym” lub też „dotąd nieznanym” aspektem życia, człowiek ma możliwość wytworzenia w sobie wiary, a także nadziei na to, że życie zmierza we właściwym kierunku. Tego typu wiara nie wymaże efektów niższej, animalistycznej natury człowieka, ale jest chyba niezbędna w funkcjonowaniu w obecnej rzeczywistości. Być może chwilowy powrót Jowisza w Znak Ryb, podbuduje kolektywne nadzieję na kierowanie się zasadami włączania, współpracy i tolerancji, zamiast zasad walki i rywalizacji.


Moim zdaniem, obecny moment w ewolucji kolektywu ludzkiego, osiągnął pewnego rodzaju masę krytyczną co reprezentuje obecny tranzyt Osi Ewolucji w Znakach Skorpiona i Byka, a także powoli kończący się i kulminujący tranzyt Plutona w Znaku Koziorożca...


Pomyślności i nie dajcie się zwariować!


PS. Film z omówieniem kosmogramów drugiej połowy października pojawi się wkrótce.

342 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page