top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Sierpień 2023. Prognoza astrologiczna. Część 2/2 (16.08.23-31.08.23).
Dzisiaj, dnia 16 sierpnia odbył się Nów Księżyca w Znaku Lwa. Nów ustawił się w ścisłej kwadraturze z Uranem w Znaku Byka, a także, tuż obok Nowiu znajduje się Wenus, która jest obecnie w retrogradacji.


Zupełnie niedawno, 13 sierpnia, Wenus wykonała koniunkcję ze Słońcem, wyznaczając tym samym środek, czy też „serce” całego okresu retrogradacji. Nów Księżyca w Znaku Lwa, dodatkowo podkreśla tematykę obecnego tranzytu Wenus, który potrwa do końca miesiąca.


Kwadratura z Uranem, w jakiej ustawił się Nów, wskazuje na potrzebę silnej indywiduacji i zaakcentowania swoich wartości, a także wzięcie odpowiedzialności za świat materialny, jakim się otaczamy. Tranzyt Urana w Znaku Byka wpływa na transformację globalnego poglądu na to co faktycznie stanowi „wartość”. Destabilizacja gospodarki i ekonomii światowej, która nastąpiła po globalnej pandemii jest jednym z długoterminowych efektów działania Urana w Znaku Byka. Do Urana, zbliża się również Jowisz, który dodatkowo wzmacnia i potęguje działanie „kryzysowe” Urana.


Nów Księżyca w Znaku Lwa, zachęca nas do tego abyśmy wzięli w swoje ręce odpowiedzialność za przetrwanie na poziomie materialnym i fizycznym. Kwadratura Księżyca z Uranem, zachęca nas do tego abyśmy znaleźli w sobie nowe, nietypowe talenty i umiejętności, które gdzieś głęboko w nas drzemią, ale być może brakowało im iskry natchnienia i kreatywności. Nów, a także obecność Wenus w Znaku Lwa, sprzyja socjalizowaniu się z osobami, przy których możemy czuć się dostrzeżeni i zaakceptowani tacy, jacy jesteśmy, bez udawania i zbędnych masek. Proces wyzwolenia się ze społecznych oczekiwań jest również zaznaczony dziejącym się obecnie półkrzyżem Plutona w Znaku Koziorożca z osią Węzłów Księżycowych w Znakach Wagi i Barana.


Podczas tego Nowiu, a także tego cyklu lunarnego, warto będzie spróbować pobudzić w sobie kreatywny ogień twórczy poprzez zabawę, optymistyczne towarzystwo, czy też sztukę i taniec.


22 sierpnia odbędzie się kwadratura Wenus w Znaku Lwa z Jowiszem w Znaku Byka. Warto będzie być ostrożnym z dysponowaniem swoim budżetem i pieniędzmi, ponieważ tego typu kwadratura sprzyja pozbywaniu się pieniędzy w celach niekoniecznie praktycznych. Czasami kompensujemy niskie poczucie wartości, wyglądem zewnętrznym, chęcią posiadania statusu czy też siły, kiedy tak naprawdę liczy się jedynie to czy jesteśmy wartościowym człowiekiem, a także czy okiełznaliśmy nasz własny charakter, aby móc kierować się duszą.


Tego samego dnia, 22 sierpnia, odbędzie się również opozycja Marsa w Znaku Panny z Neptunem w Znaku Ryb, który jest obecnie w retrogradacji. Sprawdzian rzeczywistości. Planety, które ustawiają się na osi Ryby/Panna mają dużo wspólnego z naturą naszych oczekiwań w stosunku do życia, a także realizmem, w jakim się poruszamy. Ryby to archetyp, który włada naturą naszych snów, idei, a także „światów” w jakich mentalnie żyjemy. Panna natomiast, jako archetyp żywiołu ziemi, ugruntowuje nas w ciele fizycznym, w materialnym świecie, który to przypomina nam o swojej przemijalności, a także braku doskonałości.


Opozycja Marsa i Neptuna to dosyć napięta energia, ponieważ Mars jest planetą waleczną, a tak odległy od Neptuna, dostaje dodatkowego ognia, jeżeli chodzi o walkę za wartości tj. nacjonalizm czy inne wyniosłe idee, co w swoim sednie jest nurtem inwolucji w przeciwieństwie do nurtu postępującej ewolucji, którym byłaby akceptacji różnorodności i rozmaitości poglądów. Mars w takim kontakcie z Neptunem, nie do końca wie za jakie wartości chce walczyć, jest to raczej wojownik duchowy w przeciwieństwie do prawdziwego żołnierza.


Mars w Znaku Panny i jego opozycja do Neptuna może również wywołać sytuacje, które skoncentrują nas na naszych problemach i potrzebie pracy nad nimi, archetyp Panny działa bowiem poprzez wywoływanie „kryzysów”, w których to nasza uwaga silnie koncentruje się na problemie. Panna to przede wszystkim archetyp mentalny, który umożliwia nam dyskryminację i odsianie informacji zbędnych, które jedynie zaprzątają nasz umysł.


Dnia 23 sierpnia Słońce wykona ingress w Znak Panny.


Dzień później, 24 sierpnia Merkury rozpocznie retrogradację w Znaku Panny, która potrwa do 16 września. Gdy Merkury retrograduje zachęceni jesteśmy do spowolnienia i przestawienia się na bycie receptywnym w stosunku do dziejącego się życia. Kilkukrotne w skali roku retrogradacje Merkurego nakierowane są na to, abyśmy wyciszyli nasz „małpi umysł”, w celu dokopania się do głosu intuicji, którego często nie da się opisać słowami. Intuicja w przeciwieństwie do umysłu nie musi znać powodów, które stoją za decyzjami, jakie podejmujemy za jej pomocą. Potoczne „problemy z komunikacją” jak często opisywane są retrogradacje Merkurego, oznaczają inaczej wyciszenie umysłu logicznego, który myśli w sposób linearny.


Podczas tej retrogradacji Merkurego warto będzie zastanowić się nad naturą swojej własnej „samooceny”, a także nad tonem wewnętrznego głosu, który być może ocenia nas w sposób krytyczny, powodując paraliż w działaniu. Zarówno retrogradacja Wenus w Znaku Lwa, jak i retrogradacja Merkurego, nacelowana jest na zaakceptowanie siebie samych i poprawę głosu, jakim się sami do siebie zwracamy. W końcu to prawie zawsze my sami, jesteśmy winowajcami swoich nieszczęść, za które chcąc nie chcąc odpowiadamy. Z perspektywy Panny, życie jest procesem wzrostu i poprawy, w którym jedynym punktem odniesienia, powinno być „wczoraj”. Paradoksem jest jednak fakt, iż Panna porównuje się często do symboli nieosiągalnej perfekcji do jakiej dąży, ale jej mentalne szkiekło przez które patrzy koncentruje się częściej na tym co w niej samej odstaje od normy i jest dalece od sensu perfekcji, co w rezultacie paraliżuje podjęcie pozytywnej akcji. Jest to znak, iż brakuje wtedy działania polaryzacji Ryb, które uczą nas akceptowania swojej różnorodności względem innych, a także spojrzenia na siebie w sposób holistyczny, jako „całość”, która jest w procesie dorastania do swojej perfekcji.


27 sierpnia odbędzie się opozycja Słońca w Znaku Panny z Saturnem w Znaku Ryb, który jest obecnie w retrogradacji. Działanie takiej opozycji może być odczuwalne w postaci poczucia „bycia zablokowanym” lub np. w konieczności dostosowania się do czynników zewnętrznych, na które nie mamy większego wpływu. Opozycja Saturna i Słońca ma wiele wspólnego ze znalezieniem zdrowego balansu pomiędzy wolnością i improwizacją w życiu a podporządkowaniem się do obowiązków, jakie posiadamy. Saturn stanowić może również opór ze strony systemu, prawa, szefów i innych osób, od których w jakiś sposób jesteśmy zależni.


Tego samego dnia Mars wkroczy w Znak Wagi, w którym pozostanie do 10 października. W Znaku Wagi znajduje się obecnie Południowy Węzeł Księżyca co wskazuje na to iż na poziomie emocjonalnym, pracujemy nad znalezieniem niezależności w obrębie istniejących już relacji towarzyskich.


Mars w następnych tygodniach powoli zbliżać się będzie do Poł. Węzła Ksieżyca, intensyfikując i aktywizując tym samym dynamikę siły w relacjach. Mars w Znaku Wagi jest daleko od swojego lubianego i domowego Znaku Barana, którym włada. W Znaku Wagi, jednomyślny i jednokierunkowy proces podejmowania akcji (Mars), traci swoją dyrektywność i gubi się, czy też odbija się od osób, które są np. naszym partnerem, lub osobami, z którymi żyjemy na co dzień. Mars w wenusjańskim Znaku Wagi uczy nas tego abyśmy zastanowili się nad tym jakie skutki wywierają na innych podejmowane przez nas decyzje.


Ponieważ Archetyp Wagi, wcale nie oznacza balansu i zdrowego rozsądku, tranzyt Marsa przez Znak Wagi może być okresem niezwykłych sprzeczności i ekstremizmów, np. jeżeli chodzi o balans siły i wpływów w relacji towarzyskiej. To dopiero po ekstremalnych amplitudach emocji, Archetyp Wagi dociera do sensu swojej równowagi i balansu, ale najpierw, konieczne jest zrozumienie swoich możliwości i zasięgu, co nierzadko objawiać się może jako zmiana o 180 stopni, w niektórych aspektach życia. Np. ktoś mógł być na diecie paleolitycznej (głównie mięso i tłuszcze), aby w następnym roku przejść na dietę wegańską, tylko po to, aby dojść do zrozumienia, iż jedzenie w moderacji i dieta umiarkowana jest jego balansem.


30 sierpnia rozpoczniemy retrogradację Urana w Znaku Byka, która potrwa do 28 stycznia 2024 roku. Druga połowa roku 2023 będzie więc podtrzymywana uraniczną energią, która jest energią rebelii i wyzwolenia się z tego, co jest już nam znane. Retrogradacja Urana intensyfikuje proces indywiduowania się społeczeństwa i wprowadza ruch, który wewnętrznie aktywizuje grupy społeczne. Uraniczna energia powoduje, iż zaczynamy kwestionować normy społeczne i to, co reprezentuje szeroko rozumiany status quo.


Pod koniec miesiąca, 31 sierpnia, odbędzie się również Pełnia Księżyca w Znaku Ryb, która ustawi się w koniunkcji z Saturnem. Pełnia ta zachęca nas do tego abyśmy obdarzyli siebie wiarą w swój boski plan, który każdego dnia rozwija się coraz bardziej. Poprzez akceptację natury rzeczywistości i wszelkiego istnienia jesteśmy w stanie znaleźć bliższe połączenie ze Źródłem, którego każdy z nas jest innym kolorem. Pełnia ta uczyć nas może również tego iż czasami to czego chcą nasze niższe sfery, nasze Niższe Ja, wcale nie jest tym czego potrzebuje nasza dusza. Poprzez Archetyp Ryb, każdy z nas uczy się kontaktu z Bogiem i świadomości bycia jego częścią. Gdy ustanowimy już kontakt z inspiracją, jaka pochodzi ze Znaku Ryb, jesteśmy w stanie kreować wspólnie wraz z Wyższym Ja, którego kreacje karmią naszą duszę, a nie jedynie charakter i osobowość.


Koniunkcja Pełni z Saturnem symbolizuje również okazanie się dojrzałością w stosunku do marzeń i celów, jakie posiadamy w życiu. Marzenia spełniają się jedynie, wtedy gdy na nie pracujemy i gdy dorośniemy emocjonalnie do ich akceptacji. Koniunkcja Księżyca z Saturnem wskazywać również może na początek manifestowania się nowego marzenia, czy też nową, świeżą energię, która natchnąć nas może do działania. Czas, w którym aktywny jest archetyp Ryb to zawsze czas magiczny, w którym sprawy podsumowują się i przechodzą swoją kulminację, swoje ostateczne rozwiązanie, po którym czeka nas kolejny cykl.

249 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page