top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Stellium w Koziorożcu.Koziorożcowe stellium, czyli Pluton, Saturn i Jowisz, ostatecznie wychodzą z kilkumiesięcznej retrogradacji.


Planety socjalne, jakimi są Saturn i Jowisz, w dużej mierze odpowiadają za to, jak odbywają się zmiany w naszym społeczeństwie. Są one pomostem między wolą jednostki a większą i silniejszą wolą społeczną. Jak dobrze wiemy, w ciągu ostatnich miesięcy wydarzyło się wiele niecodziennych sytuacji, zamieszki, masowe protesty, po dystans społeczny, jaki wywołała pandemia. Takie ruszenie, można dopasować do symbolizmu koziorożcowego stellium, które w dużej mierze podkreśla kolektywny charakter tego archetypu.


Głównym działaniem stellium podczas retrogradacji było zwrócenie uwagi na to, kto w naszym społeczeństwie posiada władzę i siłę sprawczą, a także ukazanie wszelkich nienaturalnych zamiarów i działań aparatu społecznego, które są niezgodne z logiką. Ponieważ Saturn i Jowisz stanowią parę planetarną, a ich cykl aktualizuje nasze zachowania społeczne co mniej więcej 20 lat, destrukcję i wszechobecnie panującą kataklistyczną narrację przypisałbym Plutonowi w Koziorożcu. Ponieważ cykl Plutona jest najwolniejszy, zmiana jakiej dokonuje jest gruntowna, ale również jest ona wdrażana w bardzo długim okresie czasu.


Pluton zawitał w Koziorożcu na początku roku 2008, a skończy swój tranzyt w 2024 roku. Zmiana, jaką wprowadza owa planeta, ma zazwyczaj kataklistyczną bądź kryzysową naturę, której często towarzyszy zniszczenie. Ponieważ Koziorożec to znak żywiołu ziemi i reprezentuje on możliwości i maksimum energii manifestującej, jaką posiada człowiek, często przypisywany jest on sprawom związanym z ambicjami w postaci uczestnictwa w wyścigu szczurów, grupom politycznym, a także czynnemu uczestniczeniu w życiu społecznym. Pluton uwydatnia wszelkie odstępstwa od norm, wszelkie dewiacje i występki osób, które w nienaturalny sposób doszły do władzy, bądź pragną posiadać więcej władzy. Widzimy również problemy w całokształcie systemu, w jakim żyjemy, na jaw wychodzą wszelkie nielogiczne i przestarzałe rozwiązania, które w obecnych okolicznościach nie zdają egzaminu.


Obecny czas jest niezwykle ciekawy, ponieważ są to ostatnie miesiące, w których Saturn i Jowisz będą kończyć swoją podróż przez Znak Koziorożca. Dodaje się do tego retrogradacja Marsa w Znaku Barana, która aktywuje koziorożcowe stellium.


Mam wrażenie, że powoli wdrażane powiedzenia typu „nowa normalność” faktycznie się ziszczą w niedalekiej przyszłości. Dla osób, które interesują się astrologią, rok 2020 przez wielu astrologów już wcześniej zapowiadany był jako wyjątkowy. Można porównać go do pójścia na egzamin, z zerową wiedzą, jedynie, aby zgłosić swoją obecność. Coraz bardziej widzimy jak nieszczelne jest poczucie bezpieczeństwa jakie wielu pokładało w obecnym systemie, który przecież sami utrzymujemy. Posiadanie pracy, opieki zdrowotnej, a nawet pozostanie przy życiu jest obecnie, dla niektórych pod dużym znakiem zapytania. Jeszcze ciekawsze jest to, że prawdopodobnie obecne sytuacje będą posiadały zupełnie inną narrację w roku 2021, ponieważ z astrologicznego punktu widzenia czeka nas całkowicie inna energia z naciskiem na Archetyp Wodnika. Miejmy nadzieję, że kolejny rok przyniesie nam ten obiektywny i humanitarny aspekt Wodnika, zamiast szoku i fragmentacji społecznej.


Obecne czasy zmuszają nas do zastanowienia się nad pytaniem jakie kieruje do nas Pluton w Koziorożcu:


Czym jest dla Ciebie poczucie bezpieczeństwa?

371 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page