top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Styczeń 2024. Prognoza astrologiczna. Część 2/2 (16.01.24-31.01.24)


W tej połowie miesiąca czeka nas kilka ciekawych dni, w których to planety będą zachowywać się dosyć intensywnie, zwłaszcza w nadchodzący weekend (19-21 stycznia), a także ostatni tydzień miesiąca (25-31 stycznia).


W tym miesiącu Pluton zacznie ponownie wkraczać w Znak Wodnika co stanowi nowy krok w kierunku nowego paradygmatu astrologicznego dla całego kolektywu. Pluton został odkryty w roku 1930 i znajdował się on wtedy w Znaku Raka. Jego cały cykl trwa około 248 lat, co znaczy, iż ludzkość nie przeżyła jeszcze całego cyklu Plutona ze świadomością jego istnienia. Wkraczamy więc w bardzo ciekawy czas 2024-2043, w którym to na własnej skórze będziemy mogli odczuć jego działanie w Znaku Wodnika, które do tej pory mogliśmy jedynie obserować poprzez śledzenie dziejów historycznych człowieka i tego co miało miejsce w przeszłości.


Dnia 19 stycznia odbędzie się kwadratura Wenus w Znaku Strzelca, z Neptunem w Znaku Ryb. Atmosfera tego dnia okazać się może bardziej wrażliwa w sferze relacji, możemy stać się bardziej sensytywni na zmiany nastrojów ludzi wokół nas. Okazać się może, iż mamy zbyt wielkie oczekiwania w stosunku do siebie lub innych co w rezultacie spowodować może zamieszanie i rozczarowanie co czasami jest działaniem Neptuna. Jest to jednak szybki aspekt i nie będzie wpływać na nas zbyt długo.


Dnia 20 stycznia w godzinach popołudniowych dojdzie do bardzo ciekawej i dosyć "drastycznej" koniunkcji Słońca z Plutonem w Znaku Koziorożca w ostatnim stopniu i minucie Archetypu Koziorożca – 29°59' (Warszawa). Jest to niesamowite miejsce na koniunkcje tychże planet, ponieważ dzieje się to w stopniu anaretycznym i to na jego samym końcu.


Dla osób, które chciałyby bardziej zgłębiać znaczenie poszczególnych stopni w 360° Zodiaku Naturalnym, polecam zapoznać się z tematem symboli sabiańskich, czyli poszczególnych sytuacji/aranżacji dotyczących każdego ze stopni Zodiaku.


30° Koziorożca jako symbol sabiański wedle Dane’a Rudhyar’a przedstawia sytuację: „Tajne spotkanie ludzi odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji wpływających na świat” – jest to według niego kwintesencja najbardziej zaawansowanego przejawu energii Archetypu Koziorożca. Odnosi się to również do najbardziej zaawansowanego i humanistycznego sposobu rozumienia wzajemnych zależności społecznych, jakie zachodzą pomiędzy ludźmi, ale również pomiędzy krajami i osobami, które posiadają znaczący wpływ na decyzyjność polityczną. Jedno z tłumaczeń tego symbolu sabiańskiego odnosi się również do „ukrytej” elity, która z powodu swojej wysokiej hierarchiczności posiada duży wpływ na decyzje na szczeblu globalnym.


Oczywiście nie należy rozumieć tego jedynie z perspektywy czegoś co jest „ukryte”, ale można to znaczenie również odnieść do swojego życia indywidualnego, w którym to każdy z nas posiada swój wewnętrzny autorytet, wewnętrzny „zarząd”, który decyduje o własnym dobrze i kierunku, który da nam najwięcej wzrostu i mądrości (Koziorożec).


Sama koniunkcja Słońca z Plutonem podkreśla również całokształt tematyki tranzytu Plutona w Koziorożcu (2008-2024), który w dużej mierze odnosi się do powstania tzw. „Deep State” w USA, do hierarchiczności społecznej, korupcji politycznej i nadużyć statusu, jaki dają np. pieniądze. Co istotne, jesteśmy również w czasie Powrotu Plutona dla Stanów Zjednoczonych Ameryki, z której to wywodzi się najwięcej korupcji, kraj ten i tzw. establishment przechodzi więc poprzez moment "być/nie być", który będziemy mogli obserwować na własnych oczach, dodatkowo w tym roku w USA odbędą się nowe wybory.


Kilka godzin później Słońce wkroczy w Znak Wodnika, a zaraz po nim, 21 stycznia Pluton, który tym razem pozostanie w Znaku Wodnika do 1 września tego roku, po czym powróci „na chwilę” do Koziorożca.


Spotkanie Plutona ze Słońcem w Wodniku, w początkowych minutach tego znaku nawiązuje również do grudnia roku 2020, kiedy to odbyła się Wielka Koniunkcja planet socjalnych Saturna i Jowisza. Czy pamiętacie jak mówiono wtedy iż wkraczamy już w Erę Wodnika? Teraz przypieczętuje to Pluton, a więc pojawić się mogą sytuacje, które będą echem tego co działo się właśnie wtedy. Jak mówi popularne ostatnio porzekadło: „historia się nie powtarza, ale rymuje”.


Dnia 23 stycznia odbędzie się ingress Wenus w Znak Koziorożca, w którym pozostanie do 16 lutego. Wenus, Merkury i Mars w Koziorożcu „gonią” obecnie Plutona, są w tzw. fazie balsamicznej, która jest podsumowaniem i kulminacją okresu od ostatniej koniunkcji tychże planet z Plutonem.


Wenus, jako planeta dotycząca systemu wartości, którym kierujemy się w życiu, a także ludzi, jakimi się otaczamy, w Znaku Koziorożca, wkracza w okres zadumy i… presji… Dlaczego presji? A, dlatego że naturalną funkcją Archetypu Koziorożca jest zaduma i introspekcja oparta na przeżytym do tej pory życiu. Ponieważ Wenus jest obecnie planetą, która włada Południowym Węzłem Księżyca, poruszy tematy dotyczące tego, jakie zobowiązania i oczekiwania ma w stosunku do nas aparat społeczny czy tzw. system. Co ciekawe, od kiedy Mars wkroczył w Znak Koziorożca, następnie Merkury, a niedługo po nim Wenus, w mediach publicznych został poruszony temat poboru wojskowego, a także odświeżono zasady i kary w razie odmowy. Reakcje ludzi na te nowiny odzwierciedlają dobrze dynamikę Marsa/Wenus/Merkurego w obecnej pozycji budującego się półkrzyża w stosunku do Węzłów Księżyca.


Wenus w Koziorożcu stawia pytanie: Czy oczekiwania, jakie ma w stosunku do mnie system, państwo, szef, przełożony, etc. są zgodne z tym w jakim kierunku sam/sama chciałbym się rozwijać?


Wenus w Koziorożcu może również poruszyć w nas dynamikę poczucia winy lub obaw przed byciem osądzonym, jeżeli posiadamy zdanie odmienne niż większość.


Pomimo „ciężkości” tejże energii, warto jest zastanowić się w którym kierunku sami chcielibyśmy się rozwijać i dojrzewać, jeżeli nie byłoby w stosunku do nas żadnych zewnętrznych oczekiwań.


25 stycznia odbędzie się Pełnia Księżyca w Znaku Lwa, a tego samego dnia dojdzie do kwadratury pomiędzy Marsem+Merkurym w Znaku Koziorożca, a Chironem w Znaku Barana. Pełnia ustawi się również w aspekcie półkrzyża z Jowiszem w Znaku Byka, który od początku tego roku jest już w ruchu prostym. Czeka nas więc napięta lunacja, z powodu półkrzyża w znakach stałych, które nie są zbytnio elastyczne i trudno jest im adaptować się do zmian. Jest to również pierwsza Pełnia roku 2024.


Konfiguracja planet podczas Pełni zachęca nas do tego abyśmy stanęli w świetle siły i odwagi, aby móc bronić swojej unikalności i swoich przekonań. Każdy z nas nawet w małym stopniu czuje odmienność od swoich rówieśników, a co za tym idzie, unikalność swojego jestestwa. Proces indywiduacji polega na tym, aby rozwijać w sobie to poczucie odmienności, ponieważ szlak ten doprowadzić może nas do głębszego zrozumienia swojej ponadczasowej natury, a tym samym odkryć w nas to, co zawsze istniało pod przykryciem warstw uwarunkowań środowiskowych.


Archetyp Lwa związany jest z samoaktualizacją swojego życia, a jego znaczenie można porównać do najwyższej z potrzeb człowieka wedle Masłowa – potrzeby samorealizacji, czy z bardziej metafizycznego punktu widzenia – potrzeby transcendencji swojego Ja, swojej istoty. Kwadratura Marsa z Chironem dodaje nam dodatkowej energii do tego, aby wziąć sprawy w swoje ręce i wyzwolić się z oczekiwań otoczenia (Mars w Koziorożcu).


Za kilka tygodni dojdzie również do koniunkcji Północnego Węzła Księżyca wraz z Chironem w Znaku Barana, co oznacza symboliczne wołanie do tego, aby uleczyć swoją niezależność i do tego, by stać się swoim własnym mentalnym punktem zaczepienia. Jest to czas na pionierstwo, asertywność i podejmowanie akcji kierowanych swoim instynktem, który prowadzi do odkrycia tego kim jesteśmy.


W dniach 27-28 stycznia zacieśniać się będzie również półkrzyż Marsa+Merkurego w Koziorożcu z Osią Węzłów Księżyca co stanowi kolejny „moment zapalny” wpływający na naszą kolektywną trajektorię ewolucyjną. Mars w kwadraturze do Osi Węzłów czasami reprezentować może wzmożoną aktywność, budującą się agresję czy też nerwowość, lub też nieumiejętność decydowania.


Jakby tego było mało, w dniach 26-28 stycznia, Uran zacznie również wychodzić z retrogradacji. W ruchu prostym pozostanie do 2 września tego roku. Taki zwrot akcji Urana, który będzie od tego roku władcą tranzytu Plutona przez Znak Wodnika, jest również symboliczny i wskazuje na akcelerację naszej ewolucji.


A więc cała naprzód i witaj przygodo!


Pomyślności i nie dajcie się zwariować!

192 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page