top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Zaćmienie Słońca w Znaku Strzelca (14.12.20).
Zaczynamy kolejny cykl księżycowy, który wprowadzi nas w rok 2021. Dzisiejszy Nów Księżyca jest również Zaćmieniem Słońca, a dodatkowo uczestniczy w nim Merkury – planeta, która symbolizuje naszą logiczną umiejętność nazywania i klasyfikowania rzeczywistości.


Za każdym razem, gdy dochodzi do Nowiu, czyli koniunkcji Księżyca wraz ze Słońcem, Księżyc absorbuje energię Znaku Zodiaku, w którym znajduje się obecnie Słońce (obecnie mamy sezon Strzelca), a następnie, stopniowo, dzień po dniu, rozdysponowuje ją w okresie 29,5 dni – czyli okresie jednego cyklu soli-lunarnego.


Oznacza to, iż konfiguracja planetarna, jaka ma miejsce w czasie Nowiu, rozkwita w okresie całego cyklu księżycowego, a w okresie następnych dwóch tygodni będzie odczuwana najsilniej.


Obecny Nów jest również Zaćmieniem Słońca, ponieważ Zaćmienia występują w momencie Nowiu lub też Pełni Księżyca, w niedalekiej odległości od Osi Ewolucyjnej, czyli Węzłów Księżycowych (inaczej zwanych również Rahu i Ketu).


Symbolika Zaćmień Słońca w dużej mierze tyczy się naszej przeszłości, ponieważ energię słoneczną „przyćmiewa” Księżyc, a Księżyc często utożsamiany jest z dynamiką przeszłości. Ponieważ jest on najszybciej poruszającym się obiektem, a także nam najbliższym, jego symbolizm reprezentuje również adaptację i umiejętność dostosowania się. Dostosowanie się, jest jednak często uwarunkowane naszymi doświadczeniami z przeszłości.


Dodatkowo władca Północnego Węzła Księżyca w Bliźniętach, czyli Merkury, znajduje się w koniunkcji z Południowym Węzłem Księżyca w Strzelcu.


Jest to specyficzna konfiguracja, która jeszcze silniej wskazuje na przejawy przeszłych zachowań, jakie powielamy w obecnym czasie.


Czego więc może dotyczyć wpływ przeszłości na obecny czas, skoro cała konfiguracja Zaćmienia odbywa się w Znaku Strzelca?


Silne oblężenie archetypu Strzelca i jego zniekształcone działanie może odzwierciedlić się w zbytnio wyidealizowanym światopoglądzie bądź też w zbytniej pewności siebie. Strzelec, którym włada Jowisz, odpowiada za wzrost i ekspansję, jednakże każda ekspansja ma swój czas i właściwe tempo. Czasami, jeżeli chcemy przyspieszyć tempo wydarzeń i jesteśmy „pewni”, że wiemy co robimy i że nasza „prawda”, wedle której podążamy jest tą jedyną i właściwą, możemy nieco przedobrzyć. Ideały i proces wzrostu, jaki symbolizuje Strzelec/Jowisz musi posiadać formę, która będzie stabilizować i trzymać na wodzy energię ekspansywną.


Merkury w Strzelcu wskazuje obecnie na potrzebę wykazania się niezwykle istotną uwagą co do szczegółów dotyczących wszelkich ambitnych planów i przedsięwzięć.


Nasz kolektywny proces ewolucyjny zależy obecnie od tego, czy zmienimy swoje nastawienie i znajdziemy nowe rozwiązania (koniunkcja Merkurego z Ketu), w stosunku do wszelkich problemów z przeszłości, które nadal wywierają na nas swój wpływ.


To nie wszystko…


Ponieważ Zaćmienie odbywa się w Znaku Strzelca, duże znaczenie posiada również obecna pozycja Jowisza, czyli władcy Strzelca. Jowisz natomiast nadal jest w Znaku Koziorożca, w balsamicznej koniunkcji do Saturna w Koziorożcu, jest to więc momentem kulminacyjnym procesu ekspansywno-formatywnego, jaki symbolizuje relacja Jowisza i Saturna.


Można więc chyba powiedzieć, iż obecny rok podsumowuje nie tylko ubiegłe 12 miesięcy, ale również dwudziestoletni cykl Saturna i Jowisza, który zaczęliśmy w roku 2000.


Ponieważ zarówno cykle przyrody, jak i cykle planetarne nie „resetują się” w konkretnej dacie, bardzo często przesłanki przyszłości i tego, czego dotyczyć będzie nowy cykl przemian wyczuwać można właśnie podczas momentu takiego, w jakim jesteśmy obecnie, czyli kulminacji obecnego cyklu. Taki moment ewolucyjny powoduje silne napięcie pomiędzy przeszłością a przyszłością – czujemy, że rodzi się w nas coś nowego, ale w tym samym czasie musimy dokończyć sprawy dotyczące przeszłości.


To niezwykle ciekawe podsumowanie obecnego roku, a tym samym początek czegoś nowego, czego dotyczy nasza odległa przyszłość.


Warto jest pomedytować nad takimi zagadnieniami:


Czy będziemy umieć skorygować swój światopogląd, tak aby odzwierciedlał nasze obecne potrzeby ewolucyjne?


Czy jesteśmy w stanie wejść w nową rzeczywistość, z takim samym nastawieniem, jakie dominowało w przeszłości?


Czy dokonamy nowych wyborów, które pozwolą nam rozwiązać odwieczne problemy?


.....


Spokojnego Nowiu!

217 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page