top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Najistotniejszy aspekt astrologiczny roku 2021: Kwadratura Saturna w Wodniku z Uranem w Byku. (Cz.1)Kwadratura Saturna w Wodniku z Uranem w Byku. Cz.1


Saturn i Uran tworzą parę planetarną, której cykl trwa około 45 lat. Ich cykl symbolizuje restrukturyzację obecnych realiów systemu socjalno-politycznego.


Obecny cykl zaczął się w koniunkcją Saturna z Uranem w roku 1988, a w tym roku wchodzimy w 4 kwadrę, czyli ostatnią część owego cyklu, który zakończy się w 2032 roku.


Jednym z zagadnień astrologii jest obserwacja cyklów planet. Astrologia opiera się na obserwacji cyklów planetarnych, poprzez porównanie prędkości dwóch planet, które poruszają się z odmienną prędkością. Tak jak na wskazówkach zegara - sekundik porusza się szybciej niż wskazówka godzinowa, podobnie obserwuje się cykle planet – relacja planety szybszej do planety wolniejszej. W cyklu Saturna i Urana, to Uran posiada ostatnie słowo gdyż porusza się on wolniej niż Saturn. Co ciekawe obecny cykl tych planet kończy się w roku 2032, kiedy to obydwie planety spotkają się w Znaku Bliźniąt.


Para planetarna Saturna (obieg słoneczny ~29-30 lat) i Urana ( obieg słoneczny ~84 lat), spotyka się ze sobą co mniej więcej 45 lat, dlatego też jest to cykl przemian rozłożonych w dużym odstępie czasu, czego nie można zignorować. Tak długi cykl przemian odbywa się na przełomie wielu lat, dlatego też zmiany jakie przynosi nie muszą być natychmiastowo odczuwalne. Dodatkowo dotyczy on zmiany całokształtu naszego społeczeństwa jako grupy, a także panujących w nim zasad i sposobu organizacji.


Saturn i Uran to planety, które wspólnie władają Archetypem Wodnika (Saturn to jego starożytny władca, natomiast Uran jest jego nowoczesnym władcą). Działanie Archetypu Wodnika związane jest z przełamaniem powtarzalności zasad i tradycji, które formują sens tożsamości grupowej, ale również tożsamości indywidualnej.


Wszelkie stereotypy, zasady i tradycje kulturowe urzeczywistniły się poprzez ich powtarzalność. To jakie dana kultura (czyli grupa ludzi, żyjąca na danej szerokości geograficznej), posiada zwyczaje i tradycje jest często spowodowane ich cykliczną powtarzalnością, która poprzez repetycje utrwala się na stałe w psychice ludzkiej. Jest to inaczej proces programowania społecznego, dzięki któremu człowiek jest w stanie nauczyć się zasad i reguł panujących w danej kulturze/społeczeństwie, po to, aby mógł rozwijać się jako istota socjalna. W ten sposób wytwarza się poczucie przynależności do danej narodowości, a także poczucie bycia częścią większej całości.


Z drugiej strony, Uran, nowoczesny władca Archetypu Wodnika, pracuje nad poprawą obecnych struktur rzeczywistości, rzeczywistości, na której bazujemy i jest nam dobrze znana. Często jednak, gdy do tej pory istniejąca struktura systemu społecznego nie jest w stanie wykazać odpowiedniej elastyczności i umiejętności adaptowania się do wiecznie zmieniających się potrzeb ewolucyjnych, Uran potrafi wprowadzić rozłam lub też chaos, po to, aby celowo wymusić zmianę.


Taniec Saturna i Urana to odwieczna walka pomiędzy pozostaniem przy tym, co łączy nas z przeszłością - Saturn, a zaufaniu w innowacyjność i nowe, jeszcze nieznane rozwiązania, na które ukierunkowuje nas Uran. W zrozumieniu dynamiki obydwu planet nie należy skłaniać się do oceny typu – Saturn to „zła planeta”, Uran „dobra planeta”, ponieważ astrologia sama w sobie jest jedynie językiem archetypów, których urzeczywistnienie w życiu danej osoby jest stricte indywidualne. Zarówno działanie Urana jak i działanie Saturna jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu lub w tym wypadku, grupy organizmów jaką jest społeczeństwo w którym żyjemy.


W obecnym roku kwadratura Saturna z Uranem będzie mieć miejsce trzy razy: 17 lutego, 14 czerwca i 24 grudnia.


Ponieważ w astrologii istnieją różne rodzaje aspektu kwadratury, zmiany, jakie chce tym aspektem wprowadzić Saturn i Uran, nie zawsze muszą być drastyczne i dynamiczne. Jest to rodzaj kwadratury, która wywołuje akcję i napięcie w świadomości kolektywnej, która nie zawsze objawia się akcją w świecie zewnętrznym. Dane Rudhyar nazywa ten typ kwadratury koziorożcowej „kryzysem w świadomości”, który w dużym stopniu wiąże się z kryzysem wiary lub niezdecydowania, w co wierzyć i jak usytuować swój światopogląd.


Kolejne lata mogą wiązać się z być może niewidocznym rozłamem społeczeństwa i podziałem, na różne obozy:


1. Ludzi, którzy w całości zaakceptują wszelkie nowe zasady i porządek, ufając tym samym w to, co przynieść ma przyszłość. Grupy progresywne zorientowane na zmiany i wyzwolenie się.


2.Ludzi, którzy będą za wszelką cenę bronić przeszłości i utartych schematów radzenia sobie z rzeczywistością. Grupy konserwatywne, nieufnie podchodzące do zmian.


3. Ludzi niezdecydowanych, niepotrafiących opowiedzieć się po żadnej ze stron, tzw. „wolne elektrony”.


Należy jednak zrozumieć, iż Saturn i Uran, chcą wznieść nasze społeczeństwo na wyższy poziom. Nie oznacza to więc, aby np. zupełnie skoncentrować się na innowacji i uranicznej rebelii ignorując tym samym saturniczną odpowiedzialność i rozwagę pochodzącą ze znajomości historii. Nie oznacza to też aby kurczowo bronić przeszłości i "starego porządku", odrzucając tym samym nowe idee i rozwiązania problemów.


Prawda zawsze leży pośrodku.


Kwadratura Saturna z Uranem testuje społeczeństwo, wywołując kryzys świadomości związany z tym, w jaki sposób dokonać niezbędnych zmian, aby struktury szkieletu społecznego mogły dopasować się do potrzeb obecnych czasów. Najgorszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zmian w sposób destruktywny, czyli typowo uraniczne rozbicie wszystkiego na co do tej pory pracowaliśmy.


Uran, jeżeli wykorzysta energię Saturna (sumienność, rozważność, introspekcję) jest również w stanie dokonywać zmian w kreatywny i przystępny sposób, weryfikując przedawnione sposoby rozwiązywania problemów, a także podejmując kalkulowane ryzyko we wprowadzaniu innowacji.


Cykl Saturna i Urana jest rozpięty na długości 45 lat, dlatego efekty tegorocznej kwadratury i jej działania zaczęły się już w roku 2020 i prawdopodobnie będą nadal odczuwalne do roku 2022, co oczywiście porównać możemy do sytuacji obecnego stanu pandemii w jakiej znajduje się świat. Obecny rok jest okresem, w którym Saturn i Uran wykonają dokładne, kątowe aspekty, jest więc również kluczowym rokiem dalszego rozwoju narodzin cyklu, który rozpoczął się w 1988 roku.


Niektóre z zagadnień, które dotyczą samego działania Saturna w Wodniku wraz z Uranem w Byku to np.: cyfryzacja systemów rządowych, telemedycyna, CBDC czyli cyfrowe waluty narodowe, silniki elektryczne, Internet 3.0 i wiele innych nowości, które prawdopodobnie niedługo zagoszczą w naszym życiu codziennym.


Kwadratura Saturna i Urana w tym roku raczej nie spowoduje, iż zupełnie ślepo zaufamy potencjałowi, jaki niesie przyszłość. Jest to nadal moment walki i starcia pomiędzy kolektywną strefą komfortu, która związana jest z bezpieczeństwem starych dróg, jakie znamy z przeszłości, a koniecznymi zmianami, które wiążą się z zaufaniem w coś czego jeszcze nie rozumiemy i do czego nie przywykliśmy.


Chyba najbardziej neutralną postawą, jaką można obrać w obecnych czasach jest umiejętność zaadaptowania się, ale również posiadanie krytycznego myślenia i używania go przede wszystkim w obrębie własnego życia.


Pamiętajmy, że rządy, a także wielkie korporacje nie dbają o nasze emocje i uczucia…


c.d.n

1466 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page