top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Retrogradacja Marsa w Znaku Barana (09.09.20-14.11.20)
Mars w Astrologii symbolizuje wykonywanie akcji i podejmowanie decyzji. Włada on aktywnością mięśniową, która konieczna jest do realizowania swoich życiowych zamiarów. Jeżeli chcemy czegoś, musimy wykonać akcję, czyli ruch – tę dynamikę opisuje symbolika działania Marsa w horoskopie.


Działanie Marsa porównać można do metodyki ruchu, jakim jest chód. Spacerując, każdy krok jaki wykonujemy jest wyjściem poza własny stan równowagi, można powiedzieć, że tracimy równowagę, aby po chwili zamortyzować ją i postawić kolejny krok. Powrót do równowagi, czyli amortyzacja wyjścia spoza równowagi symbolizowana jest przez Wenus, która absorbuje każdy krok i stabilizuje cały proces lokomocji. Idąc do sklepu lub na koncert, każdy spacer jest wymianą energii Marsa i Wenus.


Co jednak mobilizuje nas do zmobilizowania się i wykonania akcji?


Najczęściej motywuje nas to, co ma dla nas personalną wartość, to co jest nam w jakimś sensie potrzebne – wartości i potrzeby symbolizowane są przez planetę Wenus.


Mars włada Znakiem Barana i od 28 czerwca przebywa w swoim własnym znaku, w którym pobędzie aż do 7 stycznia 2021 roku. W swoim znaku jego działanie jest najbardziej przejrzyste i szczere.


Retrogradacja Marsa ma jednak nieco inne znaczenie związane z archetypem Barana. Z geocentrycznego punktu widzenia, gdy Mars wchodzi w okres retrogradacji, wygląda on jakby poruszał się w przeciwnym do swojego naturalnego kierunku. Taki czas symbolizuje potrzebę poprawy i ponownej rewaluacji ostatnich miesięcy.


To, czego może nas nauczyć Mars w Baranie, to przede wszystkim zrozumienia różnicy pomiędzy reagowaniem a odpowiadaniem na otoczenie. Często, gdy jesteśmy sprowokowani jakimś czynnikiem zewnętrznym, reagujemy natychmiastowo, nie myśląc o konsekwencjach, jakie niesie owa reakcja. Wyzwaniem podczas tranzytu Marsa, w którym to, jego energia będzie wzmocniona, jest zmiana nastawienia: z reakcji, na odpowiedź. Można to zrobić poprzez pozwolenie sobie na moment pauzy, a także wykazanie się obiektywnością w sytuacjach, w których coś nas prowokuje bądź testuje naszą cierpliwość.


Dlaczego warto jest obecnie zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy reakcją a odpowiedzią?


Ponieważ retrogradujący Mars, może oznaczać niekontrolowany wypływ frustracji i tłumionej agresji, która budowała się w nas przez ostatnie miesiące. Nie możemy zapomnieć, iż w obecnym roku Mars wykonuje potrójną kwadraturę do Jowisza, Saturna i Plutona w Znaku Koziorożca.


Jeżeli nie istniałyby okresy retrogradacji Marsa, które polegają na zreflektowaniu się nad własną siłą sprawczą, zapewne zwiększyłaby się liczba wojen i konfliktów. Takie okresy są więc nam niezbędne, w celu wewnętrznej introspekcji, zatrzymania się i zadania sobie pytania:


Czy aby na pewno moje działania prowadzą mnie we właściwym dla mnie kierunku?


Połowa października jest okresem najbardziej napiętym, ponieważ 14 października dojdzie do opozycji Marsa ze Słońcem. Wtedy też dokładne znaczenie symboliki tegorocznej retrogradacji Marsa zostanie nam przedstawione, przynajmniej w teoretycznym sensie.


Obserwując nasze społeczeństwo, zauważyć można, że duży procent ludzi żyje w sposób automatyczny, bez zbędnego zastanawiania się na nad sposobem swojego życia. Rzadko kiedy kwestionujemy status quo, czyli powszechne normy życiowe. Przyszłe działanie Marsa pozwoli nam na chwilowe wyjście z automatycznego pędu i zastanowienie się, dlaczego nasze życia wyglądają tak, jak wyglądają. Możemy zastanowić się, czy okoliczności w jakich żyjemy odzwierciedlają nasze najgłębsze potrzeby, czy też może, wiedziemy życie w sposób nieautentyczny. Jeżeli żyliśmy w sposób niezgodny z własną naturą, teraz mamy możliwość ponownego zastanowienia się nad tym, co powinniśmy zmienić, aby wieść życie, które w całości nas angażuje.


Wbrew powszechnym wołaniom, retrogradacja Marsa wcale nie jest działaniem na podwójnych obrotach. Potencjał tego tranzytu łatwo byłoby w taki sposób zrujnować. Retrogradacja planet ma znaczenie introwertyczne, czyli inaczej refleksyjne, dlatego też angażując się zbytnio w niejasną, napiętą sytuację, jaką mamy obecnie na świecie, tracimy możliwość wykorzystania tego, co się obecnie dzieje, na swoją korzyść.


Mars w Baranie jest potencjałem do wywołania większego napięcia, a nawet agresji. Jednakże agresja sama w sobie jest czymś neutralnym, ponieważ można ją wykorzystać w pozytywnym celu. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy odwagi i motywacji, aby przełamać się w jakimś aspekcie życia, agresja może pomóc nam we wdrożeniu zmian w życie. Tylko wtedy, gdy nie mamy pozytywnego miejsca, w którym możemy wyładować swoje napięcie, agresja przerodzić się może w coś negatywnego jak na przykład przemoc. Jedynie niewłaściwy balans energii Marsa może katapultować nas w przykre i nieciekawe sytuacje. Pamiętajmy, że jest to tranzyt kolektywny, dlatego też większość z nas może odczuwać nerwową i niepokojącą atmosferę.


Mars dobrze współpracuje z Plutonem, ponieważ obydwie planety władają archetypem Skorpiona, który oznacza proces duchowej ewolucji. Mars, jako posłaniec Plutona, świadomie realizuje cele, jakie wyznaczane są przez duchowy aspekt każdego z nas, czyli przez Duszę. Gdy Mars znajduje się w retrogradacji, ów posłaniec jest w trakcie planowania swojej przyszłej drogi, która prowadzi bezpośrednio do celu bez zbędnych postojów i ślepych zaułków.


Podczas obecnego czasu warto zadać sobie następujące pytania:


Czy życie, jakie do tej pory prowadziłem jest autentyczne w stosunku do tego, kim jestem?


Czy dotychczasowe działania dawały mi satysfakcję i uczucie odkrywania siebie samego?


Czy podążam swoją własną drogą, czy jest to droga, jaką podążają wszyscy?


Podobno podążanie za wytartymi ścieżkami jedynie w pewnej części pozwoli nam odkryć siebie.


O wiele więcej odwagi i determinacji wymaga podążanie kierunkiem, do którego nie prowadzi żaden znany szlak.


Ten szlak prowadzi do miejsca, w którym nikt jeszcze przed Tobą nie był – do Ciebie samego.


Pora więc wybrać się w drogę!Z Bogiem!


271 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page