top of page
  • Zdjęcie autoraBartłomiej Sawicki

Retrogradacja Merkurego w Znaku Raka.Dzieli nas tylko parę dni od drugiej już w tym roku Retrogradacji Merkurego, tym razem w Znaku Raka.


W tym roku Merkury retrograduje w Znakach Wodnych (kolejno - Ryby, Rak, Skorpion), łącząc nas tym samym z naszą naturą emocjonalną i umiejętnością zdrowego absorbowania naszych emocjonalnych realiów.


Z astrologicznego punktu widzenia, Merkury symbolizuje funkcję świadomości człowieka, która odpowiada za komunikowanie się świadomości ludzkiej ze światem formy i kształtu, jakim jest świat, w którym żyjemy. Dzięki działaniu funkcji Merkurego jesteśmy w stanie nadać nazwę obiektom i rzeczom materialnym, które dzielimy ze sobą. Merkury odpowiada nie tylko za międzyludzką komunikację, ale również za indywidualny dialog człowieka z otaczającym go światem.


Powszechnie przyjęło się, że podczas okresu retrogradacji Merkurego sposób, w jaki porozumiewamy się, nie jest już taki oczywisty i często gubimy istotne szczegóły i detale. Retrogradacje planet są nam potrzebne, ponieważ ich zadanie ma na celu naprowadzenie nas na właściwą trajektorię. Często podczas okresu retrogradacji, na jaw wychodzą sprawy i życiowe zagadnienia, które zostały pominięte bądź potrzebują ponownej uwagi i dłuższej introspekcji. Introspekcja to dobre określenie, które pasuje do retrogradacji każdej z planet, ponieważ wszystkie planety naszego Układu Słonecznego posiadają swoje okresy retrogradacji.


Druga już w tym roku retrogradacja Merkurego, będzie o wiele bardziej personalna, ponieważ dotyczyć będzie Archetypu Raka – który odpowiada za sposób w jaki „czujemy” i „przeżywamy” życie na poziomie ciała emocjonalnego.


Merkury tyczy się sposobu, w jaki nawigujemy przez własny świat świadomości, co w rezultacie tworzy nasze poczucie bezpieczeństwa związane z logicznym uporządkowaniem świata fizycznego.


Zastanówmy się, jak często pojawia się w nas poczucie niepewności i niepokoju, gdy jesteśmy przedstawieni czemuś wcześniej nieznanemu, nowej wiedzy, lub na przykład, gdy wybierzemy się w podróż do kraju, w którym mieszkańcy porozumiewają się nieznanym dla nas językiem. Pojawia się w nas delikatne poczucie niepokoju, pewien dysonans i dezorientacja związana z brakiem znajomości nowych realiów.


Merkury, cofając się przez Znak Raka, skupi się na odwiedzeniu podstaw tego, kim jesteśmy – fundamentu naszej własnej tożsamości.


Archetyp Raka symbolizuje Ego, czyli to, jak odnosimy się do siebie samych, a także jak widzimy siebie samych. Przypomina to patrzenie się w lustro, które odbija do naszej świadomości, smak i indywidualne wrażenie tego, kim jesteśmy. Ponieważ Archetyp Raka kształtuje się podczas wczesnego okresu dojrzewania, mniej więcej do 7-8 roku życia człowieka, być może odezwie się w nas pamięć sytuacji i zdarzeń z dzieciństwa, które znacząco wpłynęły na nasz obecny, teraźniejszy obraz samych siebie.


Ponieważ zarówno Archetyp Raka, jak i Merkury związane są z pamięcią, owa retrogradacja wydaje się przypomnieć nam proces, w którym budowało się nasze Ego.


Ego, jest nierozłącznie związane z wewnętrznym poczuciem bezpieczeństwa, z tego też powodu Archetyp Raka symbolizowany jest z domem rodzinnym, archetypem matki i pielęgnacji.


Co ciekawe, praktycznie cały lipiec, gdy Merkury w Raku będzie nadal przebywał w ruchu wstecznym, będzie on w napiętym aspekcie kwadratury do Marsa w Znaku Barana.


Jest to dosyć silny aspekt, ponieważ, kwadratura ta dotyczy znaków kardynalnych, które nastawione są na inicjację zmiany. Nie zdziwiłbym się, jeżeli przedstawieni bylibyśmy widowiskowym potyczkom słownym i konfliktom interesów, nie możemy bowiem zapomnieć, że Węzeł Południowy zupełnie niedawno zaczął swój tranzyt w Znaku Strzelca. Wrażliwość obudzona przez Merkurego może spowodować, że będziemy dosyć defensywni w stosunku do wszelkiej krytyki lub odmiennych poglądów, ale w tym samym czasie, mamy również możliwość przebudowania w pozytywny sposób tego, jak siebie definiujemy.


Krytyka nie zawsze musi być destruktywna — odpowiednio zaabsorbowana i zintegrowana (a w tym pomóc nam może przyszłe działanie Merkurego) może budować nowy wizerunek i naprawiać zgrzyty przeszłości.


Drogowskazem na retrogradację Merkurego w Znaku Raka jest pamiętanie o tym, aby nie mylić swoich poglądów, z tym, kim jesteśmy.


Poglądy są jedynie poglądami – posiadanie własnego zdania i opinii, z którą być może ktoś się nie zgadza, nie oznacza, że jest się złym lub gorszym człowiekiem. Dyskryminowanie i wykluczanie kogoś ze względu na to, jaki ma światopogląd, nie do końca współgra z kierunkiem, w którym zmierza ludzkość. Zmierzamy raczej w stronę akceptacji i tolerancji niż wykluczania i ignorancji, czasami jednak ciężko jest wyzbyć się nawyków i starego, tradycyjnego oprogramowania, które jest w nas głęboko zakorzenione.


Działanie Merkurego i Marsa podczas tej retrogradacji może również aktywować w nas tłumioną w sobie złość, uważajmy więc na to, czy podświadomie nie wysyłamy w kierunku innych mieszanych impulsów, gdyż te mogą być odebrane ze stanowczą defensywą.


Pamiętajmy, aby pracować nad pozytywnym nastawieniem, przede wszystkim do siebie samych, a także starać się zaufać w to, co czujemy sercem, a nie umysłem.


Miejmy nadzieję, że pozytywne nastawienie w stosunku do własnych myśli i własnego, indywidualnego sposobu rozumowania świata, pomoże nam w konstruktywny sposób wykorzystać przyszłe tranzyty.


Pomyślności!

981 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page